Domowe sposoby na uporczywy kaszel

Domowe sposoby na uporczywy kaszel
oceń

Kaszel nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Za pomocą kaszlu organizm próbuje pozbyć się nadmiaru powietrza lub substancji toksycznych. Tymi ostatnimi mogą być pyły, dym tytoniowy, intensywny zapach perfum, a także coraz częstszy – także w Polsce – smog.

Rodzaje kaszlu

Kaszel możemy podzielić na dwie duże grupy:

  • kaszel ostry – trwający krócej niż 3 tygodnie, wynikający z infekcji górnych dróg oddechowych,
  • kaszel przewlekły – będący objawem poważnych schorzeń, jak POCHP, refluks, alergia, astma, choroby nowotworowe dróg oddechowych.

Bez względu na przyczyny lekarze rozróżniają kaszel mokry i suchy i w zależności od rodzaju ustalają leczenie. Nim jednak sięgniemy po środki farmakologiczne, warto wypróbować domowe sposoby na uporczywy kaszel.

Jak pozbyć się uporczywego kaszlu

Bez względu na to, czy kaszel jest mokry, czy suchy, dużą ulgę przynosi nawilżanie powietrza w pomieszczeniu (ogrzewanie kaloryferowe bardzo je wysusza) oraz nawilżanie śluzówek. Wskazane jest częste picie płynów w małych ilościach.

Nie spiesz si�� z insulin��

Uniwersalnym syropem na kaszel jest syrop z cebuli. Pomaga zarówno w kaszlu suchym, jak i wilgotnym. 2 cebule kroimy w talarki i zasypujemy cukrem lub zalewamy miodem. Odstawiamy na 5 godzin i pijemy po 1 łyżeczce co 2-3 godziny. Syrop jest słodki w smaku i można go podawać dzieciom.

Kaszel mokry

Charakterystyczną cechą kaszlu mokrego jest duża ilość gęstej wydzieliny. Domowy sposób na uporczywy kaszel w tym przypadku ma za zadanie rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej wykrztuszenie. Dobre efekty przynosi częste nawilżanie śluzówek sokiem malinowym. Wskazane jest także zwiększone spożycie czosnku (z mlekiem i miodem), który ma właściwości antybiotyczne.

Doskonałym syropem na kaszel mokry jest syrop z tymianku (czasami nazywany jest macierzanką). Bardzo dobrze rozcieńcza wydzielinę w oskrzelach i zapobiega jej zaleganiu. Litrową butelkę napełniamy liśćmi do 1/3 wysokości, dolewamy 1 l wody i 0,5 kg cukru. Odstawić na 2 dni i pić po 1 łyżce co 2-3 godziny.

Dużą ulgę przynoszą także syropy z goździków, babki lancetowatej, pierwiosnka lekarskiego, bluszczu pospolitego. Syropów tych nie należy pić bezpośrednio przed snem. W celu rozrzedzenia wydzieliny, wskazane są inhalacje z olejków eterycznych.

Kaszel suchy

Ataki kaszlu suchego są szczególnie uciążliwe. Dużą ulgę przynosi nawilżanie pomieszczenia i śluzówek. Obok syropu z cebuli bardzo skuteczny jest syrop z sosny. 1 kg pędów zasypujemy 1 kg cukru i zostawiamy na 6 tygodni. Większą ilość pędów zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Przecedzamy przez gazę i na 1 l wywaru 1 kg cukru. Ponownie gotujemy. Rozlewamy do słoików i pasteryzujemy. Syrop zawiera kodeinę, która zmniejsza kaszel.

Dodatkową ulgę przynosi siemię lniane, które tworzy osłonę na błony śluzowe. W syropach domowych można cukier zastępować miodem, który dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *