Choroby polegające na obniżeniu przepustowości naczyń krwionośnych, zwykle wpływają na wszystkie istotne organy. Co ciekawe, mało kiedy mają one wpływ na naczynia włosowate. Niewielkie pęknięcia w formie żylaków, nie mają dużego znaczenia dla naszego zdrowia ogólnego. Jednak w większości przypadków, choroby naczyniowe wpływają głównie na poważniejsze organy w naszym ciele. Jednym z nich jest mózg.
Udar mózgu – czym on jest?
Za odpowiednie działanie naszego mózgu, odpowiada głównie poprawne krążenie krwi w jego wnętrzu. Jest ono niezbędne, jeśli mówimy o prawidłowej pracy nie tylko mózgu, ale i zarządzanych przez niego narządów. Tyle tylko, że czasami mogą na tym polu wystąpić różne zaburzenia. Jednym z nich jest właśnie udar mózgu.
Udar mózgu, może wystąpić w dwóch podstawowych odmianach.
1. Odmiana krwotoczna – zwykle kończy się wylewem krwi do mózgu. Jest to najpoważniejsza odmiana udaru, ponieważ może sparaliżować jednocześnie bardzo dużą powierzchnię naszego mózgu.
2. Odmiana niedokrwienna – polega na tym, że odcięty zostaje dopływ krwi do mózgu. Tym samym, komórki nerwowe są pozbawione dopływu świeżego tlenu. Tym samym, po krótkim czasie może dojść również do trwałego obumarcia niektórych jego elementów i tym samym – poważnego osłabienia jego czynności życiowych.
Po czym poznać udar mózgu?
Pierwsze objawy świadczące o udarze, nie oznaczają bynajmniej, że od razu musi się nami zająć chirurg. W niektórych przypadkach, powinna zająć się nami poradnia chirurgiczna. Przejdźmy do konkretów:
Zobacz: Chirurg Gdańsk w Lifemedica
1. Silny ból głowy. Jest to podstawowy czynnik, który charakteryzuje udar mózgu. Ból jest bardzo silny i często pojawia się nagle – często bo bardzo silnym wysiłku bądź stresie. Dlatego, jeśli po tych dwóch czynnikach odczuwamy choć lekki ból, koniecznie przygotujmy się na odwiedziny u lekarza. Lekki ból, może po prostu przepowiadać to, co za chwilę się pojawi.
2. Wspomniany wyżej ból, często łączy się z utratą przytomności a nawet – stanem śpiączkowym. Nic w tym dziwnego – mózg zachowuje resztki tlenu, by jak najdłużej móc zachowywać choć część swoich funkcji.
Kto jest najbardziej narażony na udar mózgu?
1. Osoby często stresujące się, które żyją dość nerwowym życiem. Zbyt duże obciążenie umysłu, może doprowadzić do zaburzeń w zakresie krążenia krwi w naszym mózgu.
2. Osoby, które mają predyspozycje rodzinne i genetyczne. Chodzi oczywiście o te osoby, które mają w rodzinie pacjentów cierpiących na udar mózgu i o osoby, które mogły skłonności do tej choroby otrzymać w genach.
3. Naturalnie zwiększonym prawdopodobieństwem zapadnięcia na to schorzenie, są obciążone osoby, palące papierosy i pijące alkohol.
Sprawdź także: Chirurgia naczyniowa w Gdańsku – zabieg skleroterapii.
Co, jeśli jesteśmy w jednej z tych grup? Najlepiej dokładnie się przebadać. Może się okazać, że chirurg naczyniowy będzie nam potrzebny. Szczególnie, jeśli zmiany będą miały bardzo silny charakter.