USG doppler – kiedy należy zgłosić się na badanie?

Co to jest USG dopplera?

Coraz częściej pacjenci są kierowani na badanie o nazwie USG doppler. Jest to zabieg ultrasonograficzny, który pozwala postawić diagnozę w zakresie schorzeń układu krążenia. Warto wiedzieć, że usg doppler daje również szansę na rzetelne określenie prawidłowego (lub nie) przepływu krwi przez naczynia krwionośne oraz serce.

USG doppler – kiedy należy zgłosić się na badanie?

Nie spiesz si�� z insulin��

Zabieg jest wskazany dla osób, które mają problemy z zaburzeniami krążenia. Podobnie jest w przypadku różnych objawów neurologicznych czy podejrzeniu przetok naczyniowych.USG doppler jest niezbędny przy tętniakach aorty czy tętniakach tętnicy brzusznej. Z regularnym wykonywaniem tego zabiegu muszą liczyć się również pacjenci po różnych przeszczepach – wtedy powinni przynajmniej raz na jakiś czas wykonywać kontrolny usg doppler.

Co może wykryć to badanie?

To badanie jest naprawdę bardzo skuteczne. Nie może zatem dziwić, że pacjenci są często na niego kierowani. Odpowiednio przeprowadzony zabieg jest w stanie wykryć nawet drobne schorzenia tętnic i żył, które w konsekwencji mogą bardzo negatywnie odbić się na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Nie wykryte w porę dolegliwości prowadzą bowiem do takich chorób jak udar mózgu, zatorowość płucna czy zawał serca. Generalnie zasada jest prosta – lepiej dmuchać na zimne i szybko udać się na badanie, niż potem żałować, że nie udało się wygospodarować tych kilku minut na przeprowadzenie zabiegu.

USG doppler – Jak przygotować się do badania?

W przypadku tego badania nie ma szczególnych wytycznych – trzeba tylko przyjść na umówioną godzinę i wykonywać polecenia lekarza.

Jak wygląda USG doppler?

Na pewno każdego pacjenta ucieszy fakt, że USG doppler to badanie bezbolesne oraz całkowicie nieinwazyjne. Osoby poddane zabiegowi – przez wykwalifikowanych doktorów – nie odczuwają żadnego dyskomfortu i nie potrzebują też żadnego znieczulenia przed wykonaniem tych czynności składających się na usg doppler. Trzeba podkreślić, że w przypadku tego badania nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Samo badanie jest podobne do USG jamy brzusznej. USG doppler różni się od wyżej wymienionego zabiegu tym, że generuje efekt dźwiękowy. Przed rozpoczęciem czynności na skórę – w odpowiednim miejscu – nakładany jest żel, który wspomaga przenikanie ultradźwięków. Doktor przesuwa po skórze głowicę nowoczesnego ultrasonografu, a wykonywane przez niego czynności trwają tylko kilka czy w najgorszym wypadku kilkanaście minut. Potem pacjent może wytrzeć się i oczekiwać na wyniki w formie ustnej oraz pisemnej.

Więcej informacji na: http://lifemedica.pl/zabiegi/usg-doppler-tetnic-szyjnych-kregowych/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *