Leczenie cukrzycy przebiega wielotorowo, co wynika z różnego przebiegu choroby oraz stanu pacjenta. Zależnie od rodzaju cukrzycy, stosowana jest również insulinoterapia, która polega na podskórnych iniekcjach insuliny, albo preparatu mieszanego. Taka forma leczenia jest często niezbędna, aby cukrzyca się nie pogłębiała i nie powodowała dodatkowych powikłań oraz obciążeń dla organizmu.
Kiedy stosuje się insulinę?
Insulina to hormon, który w zdrowym ciele wydzielany jest przez trzustkę. U osoby chorej na cukrzycę uszkodzone są komórki odpowiedzialne za wydzielanie tego hormonu, zwane komórkami beta, bądź zaburzone zostaje działanie insuliny. Z tego powodu niezbędne jest podawanie jej dodatkowo, w formach iniekcji.
W przypadku cukrzycy typu pierwszego, zwykle wykrywanej u dzieci, insulinoterapia jest prowadzona od samego początku trwania choroby, zazwyczaj wspólnie z podawaniem leków przeciwcukrzycowych doustnych. W cukrzycy typu drugiego o zastosowaniu insuliny w iniekcjach decyduje zazwyczaj lekarz, jako że u wielu chorych w początkowym stadium choroby nie jest to konieczność – zwykle wystarcza zmiana diety i aktywności fizycznej.
Częstotliwość iniekcji
To, ile iniekcji z insuliną stosuje się u chorego, zależy przede wszystkim od jego stanu. Często jest to jedna iniekcja dziennie o określonej porze, albo insulina, którą podaje się przy wahaniu poziomu cukru, po uprzednim samobadaniu wykonanym przez samego chorego. Coraz więcej jest jednak przypadków, w których wahania glukozy są bardzo duże i występują w momentach, gdy chory nie jest w stanie samodzielnie na nie zareagować, np. w nocy. Wówczas stosuje się coraz częściej pompy insulinowe.
Czym jest pompa insulinowa?
Pompa insulinowa to stosunkowo młoda metoda leczenia cukrzycy, stosowana u tych chorych, którzy nie są w stanie regularnie badać poziomu glukozy. Może to być metoda stosowana u kobiet ciężarnych w przypadku cukrzycy ciążowej; u chorych, u których wahania glukozy są bardzo duże, albo występują w momentach, kiedy badanie jest trudne do wykonania, np. nad ranem.
Każdy chory posiada własną pompę insulinową, która jest prywatnym urządzeniem – nie może z niej korzystać żaden inny chory. Urządzenie to sprawdza poziom glukozy i stosuje nieregularne wstrzyknięcia o różnych dawkach, które mają wyrównać poziom cukru.
Taka metoda leczenia cukrzycy jest bardzo wygodna dla chorego, a także daje pewność co do nadzorowania stanu glukozy we krwi. Uważać należy jedynie na możliwość zakażenia stałego wkłucia podskórnego – higiena musi być przestrzegana bardzo rygorystycznie.
Pompa insulinowa to dobrodziejstwo. Polecam każdemu, nie mam pojęcia jak byśmy się bez niej obeszli w dzisiejszych czasach. Nasza 8-letnia Monika praktycznie tylko niej może normalnie funkcjonować, więc naprawdę jest ogromna różnica od czasu, gdy możemy ją stosować. Medycyna poszła tak do przodu, że po prostu grzechem by było z tego nie skorzystać.
Choruję na cukrzycę od 14 lat i w tym czasie zrobił się ogromny postęp. Teraz praktycznie bezobsługowo można wszystko załatwić, a jeszcze niedawno było to wyzwanie i człowiek czuł się jak jakiś lekarz czy pielęgniarz, bo potrafił wszystko zrobić i bez konkursu by dostał etat w szpitalu…
Witam.
Kilka uwag o cukrzycy.
1. kilka lat temu wykryto u mnie cukrzycę. ponad 300. pobyt w szpitalu. diagnoza- insulina do końca życia, dieta dla diabetyków itd.
2. był to czas bardzo silnego długotrwałego stresu.
3. po usunięciu problemu pomiary glukometrem zaczęły wracac do normy. Pytanie do specjalistów: ile wynosi norma? teraz i dawniej?
3. wbrew lekarzom przestałem brać insulinę..
4. potem zaprzestałem diety. w rozsądnym wymiarze.
5. i co? od dwóch lat cukier waha się w granicach 90 – 120.
pytanie: zechce ktoś z Szanownych Specjalistów to skomentować?
oczekuję odpowiedzi.
Nie jestem ekspertem, ale odpowiedzi muszę udzielić. Przede wszystkim dlatego, że sam już poniekąd sobie odpowiedziałeś… Przecież stres jest czynnikiem chorobotwórczym nie tylko w cukrzycy, ale w wielu innych chorobach. Zwłaszcza, że jak mija to po prostu organizm zaczyna normalnie pracować, bo wyrównuje się tętno i wiele innych elementów.