Cukrzyca typu 2

Choroby cywilizacyjne są coraz bardziej popularne nie tylko wśród osób dorosłych, ale również młodszego pokolenia. Niektóre z nich wywoływane są nie tylko przez skłonności organizmu, ale również – a może przede wszystkim – przez nieprawidłową dietę i złe nawyki, prowadzące do zaburzenia pracy organizmu. Cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób, związanych z zaburzeniami pracy trzustki, a jej powiązanie z bezpośrednimi, wymienionymi wyżej przyczynami jest aż nazbyt widoczne.

Przyczyny cukrzycy typu 2

Z jednej strony cukrzyca typu 2 jest chorobą genetyczną – większość chorych dziedziczy bezpośrednio po swoich przodkach zaburzenia zarówno w wydzielaniu insuliny przez trzustkę, jak również w działaniu tego hormonu. Nawet jednak będąc genetycznie obciążonym, można starać się zapobiegać chorobie. Badania jasno wskazują, że występuje ona przede wszystkim u osób kierujących się złymi nawykami, mających mało ruchu, niezdrową dietę.

Prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2 jest tym wyższe, im wyższe jest BMI chorego. Stwierdzono, że najczęściej ta choroba występuje jako konsekwencja otyłości. W takich przypadkach dziedziczne predysponowanie drastycznie zwiększa możliwość zachorowania, ale i bez niego przewlekła otyłość może spowodować u pacjenta cukrzycę.

Objawy cukrzycy typu 2

Cukrzyca objawiać się może rozmaicie, zależnie od poziomu jej rozwoju. Początkowo objawy mogą być dość mylące – zwiększone pragnienie, silne parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu, również w nocy. Z czasem występować może pogorszenie stanu oddechu, który zaczyna przypominać nieco zapachem aceton. Chory często zapada na liczne infekcje, co jest spowodowane spadkiem odporności; często są to infekcje układu płciowo-moczowego. Z czasem, w ostrej postaci choroby, chory może nagle zacząć tracić na wadze, często przy znacznym apetycie.

Nie spiesz si�� z insulin��

Diagnostyka i leczenie cukrzycy typu 2

Diagnostyka cukrzycy jest dość prosta: na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania poziomu cukru we krwi, lekarz jest w stanie rozpoznać cukrzycę. Często prowadzi się próbę cukrzycową, sprawdzając stan cukru na czczo oraz po podaniu glukozy.

Zależnie od poziomu cukru we krwi, występują dwie drogi leczenia. Pierwsza z nich to modyfikacja diety oraz usunięcie złych nawyków, które pozwalają na uzyskanie zdrowszego trybu życia. Dodatkowo, podaje się tabletki przeciwcukrzycowe, a w sytuacji, gdy poziom cukru jest wysoki – insulinę w zastrzykach. Stan cukru musi być nadzorowany ściśle przez pacjenta, zaś leczenie z czasem podlega modyfikacji.

7 odpowiedzi do artykułu “Cukrzyca typu 2

 1. fitMama

  Kompletnie nie mogę zrozumieć ludzi, którzy sami siebie skazują na chorobę i znacznie szybszą śmierć przez obżarstwo. Sama nie należę do osób, które jedzą kiełki i warzywa, ale wiem, że cheesburgera muszę wybiegać, wyjeździć na rowerze czy na rolkach. Przecież to są oczywistości, żeby nie tylko nie wyglądać jak kula, ale też po prostu dłużej cieszyć się życiem. Nawet jeśli ma to być życie oparte na jedzeniu.

 2. genetix

  Nie wierzę w coś takiego jak genetyczna cukrzyca. A dlaczego? Dlatego, że potem od razu jest dopisane, że ryzyko wzrasta znacznie jeśli ktoś jest otyły. To niby genetycznie czy nie? Potem wszystko sprowadza się do stylu życia, odżywiania i zwykłego lenistwa i obżarstwa. Taka prawda.

 3. graga

  Choruję na cukrzycę od 16 lat .Nikt w rodzinie nie choruje na tą chorobę ,Nie byłam otyła ,pracowałam bardzo ciężko może zbyt ciężko a jednak zachorowałam .Moim zdaniem przyczyną mojej choroby mogło być nie regularne spożywanie posiłków ,Często zdarzało się jeść raz dziennie lecz …”pod sufit ”….przestrzegam przed takim postępowaniem .Teraz wiem ,ze człowiek powinien mieć czas na pracę i na odpoczynek ,ale to już za pózno

 4. Dobry Kubuś

  Cukrzyca typu 2 to nie choroba tylko reakcja organizmu na ciągły wysoki poziom cukru we krwi. Najlepszym „lekartwem” zastąpienie energii z węglowodanów tłuszczem np: masło, oliwka i unikanie stresów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *