Cukrzyca jako choroba przewlekła jest o tyle groźna, że nawet odpowiednio leczona może powoli niszczyć organizm. Prawdziwie niebezpieczna jest jednak zwłaszcza w okresie ciąży, kiedy zagraża nie tylko zdrowiu i życiu kobiety, ale również jej nienarodzonego dziecka. Z tego powodu niezbędne jest poddawanie kobiet ciężarnych regularnej diagnostyce i profilaktyce, która pozwoli na szybkie wykrycie choroby i łatwe poradzenie sobie z nią.
Cukrzyca u ciężarnych – występowanie
Cukrzyca w ciąży dotyka około 10% wszystkich ciężarnych kobiet. W jednej ciąży może się ona pojawić, podczas gdy we wcześniejszej czy późniejszej nie ma nawet jej objawów. Zazwyczaj częściej chorują kobiety, u których z przyczyn genetycznych dochodzi do zwiększonego prawdopodobieństwa zachorowania.
Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej jest większe, jeśli kobieta już doświadczyła takiego epizodu w poprzedniej ciąży, cierpi na otyłość, bądź urodziła wcześniej dziecko o znacznej wadze, przekraczającej 4,5 kg. W niewielkim stopniu prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta również przy chorobie policystycznych jajników.
Objawy i zagrożenia cukrzycy w ciąży
Cukrzyca podczas ciąży objawia się dokładnie tak samo, jak w przypadku innych chorych. Może dochodzić do wzmożonego pragnienia, połączonego z bardzo częstym oddawaniem moczu. Kobieta może czuć się osłabiona, jej waga może spadać, a jednocześnie apetyt bywa wzmożony. W poważniejszych stadiach dochodzi do osłabienia, odwodnienia i zaburzeń widzenia, a także groźnych dla płodu infekcji układu moczowo-płciowego.
Zagrożenia płynące z nieleczonej cukrzycy ciążowej są duże zarówno dla matki, jak i dziecka. Może dojść do zwiększenia wagi urodzeniowej dziecka wraz z opóźnieniem jego rozwoju czy upośledzeniem funkcji nerek, co z kolei prowadzi do problemów podczas porodu. Wyraźnie zwiększa się umieralność okołoporodowa i występuje zagrożenie przedwczesnym pojawieniem się akcji porodowej.
Diagnostyka i leczenie cukrzycy w ciąży
Cukrzyca w ciąży, o ile leczona, nie niesie za sobą poważniejszych konsekwencji. Często rozpoznawana jest podczas profilaktycznych badań, którymi poddawane są ciężarne kobiety – w tym badania testu obciążenia glukozą czy badań krwi i moczu.
Zazwyczaj w lekkich i szybko diagnozowanych przypadkach wystarczające jest pozostanie w stałym kontakcie z diabetologiem, który konstruuje zalecania dotyczące diety oraz spożywanych kalorii. Czasami konieczne jest podawanie dodatkowych leków. Preferuje się częste kontrole stanu dziecka, jako że może osiągnąć ono dużą wagę, będącą wskazaniem do cesarskiego cięcia, albo wcześniejszego wywołania porodu.
Im więcej czytam o zagrożeniach, tym bardziej się zastanawiam czy staranie się o dziecko to dobry pomysł. Mam bardzo słabą odporność, często się przeziębiam i mocno mi się wydaje, że cukrzyca w ciąży nie byłaby u mnie wykluczona, a wręcz jest bardzo duża szansa, że mi się przytrafi. A nie wiem czy dam radę jeśli cokolwiek stałoby się mojemu dziecku.
Cukrzyca ciazowa pojawia sie u dotad zdrowych kobiet, ktore nie chorowaly nigdy na cukrzyce. Jesli problemy z hiperglikemia pojawiaja sie dopiero w ciazy mowi sie o tzw. cukrzycy ciezarnych.
Cukrzyca w ciąży jest strasznie uciążliwa, ale da się przeżyć. Drogie mamy – nie bójcie się na zapas! 🙂