Cukrzyca – normy cukrzycowe

Normy cukrzycowe to pomiary poziomu cukru we krwi, które określają czy mieści się on u danej osoby w prawidłowym przedziale, czy też jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Pomiaru dokonuje się w mg/dl.

Jakie są normy cukru we krwi?

Normy przy cukrzycy ulegają co kilka lat pewnym zmianom. Obecnie za prawidłowy poziom cukru we krwi uważa się stężenie glukozy w przedziale od 70 do 99 mg/dl. Mowa jest tutaj o pomiarze dokonywanym na czczo. W przypadku pomiaru poniżej 70 mg/dl mamy do czynienia z hipoglikemią (niedocukrzeniem). Zwykle jest ona związana z nerwami, stresem lub też z błędami popełnianymi w diecie, ale może być ona także związana z różnego rodzaju schorzeniami, takimi jak np. ostra niewydolność wątroby, nowotwór trzustki lub niedoczynność tarczycy.

Przy pomiarze stężenia glukozy we krwi od 100 do 125 mg/dl mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym. Osoba, która uzyska taki pomiar, powinna obserwować, jak będzie się on kształtował w kolejnych dniach. Z kolei poziom cukru we krwi powyżej 126 mg/dl świadczy o cukrzycy, gdy zostanie wykazany w dwóch kolejno następujących po sobie badaniach.

W jaki sposób dokonuje się pomiaru cukru we krwi?

Pomiaru stężenia cukru we krwi dokonuje się na kilka sposobów. Najbardziej rozpowszechnioną metodą pomiaru jest analiza laboratoryjna krwi pobranej z żyły za pomocą strzykawki. W tym przypadku na wyniki trzeba jednak czekać kilka godzin.

Nie spiesz si�� z insulin��

Drugą z metod jest badanie stężenia cukru we krwi z wykorzystaniem glikometru. Badana jest tutaj tzw. krew włośniczkowa, pobierana z opuszka palca. Wynika takiego badania znany jest już po kilku sekundach. Ostatnia z metod badania krwi, która póki co jest najmniej rozpowszechniona, polega na wykorzystaniu systemów ciągłego, podskórnego monitorowania glikemii (CGMS), za pomocą specjalnego urządzenia.

Zalecenia do badania cukru we krwi

Aby badanie mogło jednoznacznie wskazać czy problemem określonych dolegliwości jest cukrzyca, czy też przyczyny należy szukać gdzieś indziej, do przeprowadzenia pomiaru cukru we krwi trzeba się w odpowiedni sposób przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wyniki badania będą miarodajne, jeśli takie badanie zostanie wykonane na czczo. Mowa jest tutaj o wykonaniu badania maksymalnie 8 godzin po spożyciu posiłku, stąd zdecydowanie najlepszą porą na dokonanie pomiaru jest poranek.

Jak często należy wykonywać badania w zakresie poziomu cukru we krwi?

Dorosłe osoby zdrowe, które nie skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości i nie należą do żadnej z grup ryzyka, powinny badać poziom cukru we krwi co najmniej raz na 3 lata. Z kolei osoby cierpiące na nadwagę i otyłość, mało aktywne fizycznie, a także posiadające przypadki zachorowań na cukrzycę w rodzinie, powinny badać się w tym zakresie raz na rok. W ten sposób można wykluczyć sytuację, w której cukrzyca rozwinie się już na tyle mocno, że będzie wymagała bardzo intensywnego leczenia. Równie często powinny się badać osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz mające zaburzenia w zakresie stężenia lipidów we krwi.

2 odpowiedzi do artykułu “Cukrzyca – normy cukrzycowe

  1. uważny

    Normy cukrzycowe to trochę tak, jak z normami cholesterolu. Niby człowiek wie, że są, ale jak się co chwilę zmieniają, to nikt normalny nie traktuje tego całkowicie poważnie, bo przecież nie na tym rzecz polega żeby bezkrytycznie wierzyć w coś, co za chwilę naukowcy i lekarze podważają i mówią, że to była jednak bzdura.

  2. #city

    Prawda jest taka, że normy cukrzycowe w większości zależą od tego czy i jak działa trzustka. A jest to najczęściej niedoceniany i lekceważony organ, bo nikt tak naprawdę nie wie czym konkretnie się zajmuje. Dlatego przede wszystkim trzeba o nią zadbać: http://zdrowatrzustka.net.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *