Najbardziej istotna jest zmiana nawyków. To nawet nie połowa, ale zdecydowana większość sukcesu, który przełoży się na zatrzymanie choroby i pozwolić żyć długo.
Gdy pacjent z cukrzycą przychodzi do lekarza, zazwyczaj okazuje się, że popełnia błędy żywieniowe, z których nierzadko wcale nie zdaje sobie sprawy. Nie chodzi jednak o to, żeby jego życie wywracać teraz do góry nogami, ale o to, by mógł zacząć stosować dietę, która nie będzie wielkim wyzwaniem ani obciążeniem. Jak to zrobić? Co można jeść przy cukrzycy?
Z doświadczeń większości lekarzy i dietetyków wynika, że zakazy spożywania niektórych dań czy np. całkowitej eliminacji słodyczy, niewiele dają. Na dłuższą metę po prostu nie działają. Inną sprawą jest wytłumaczenie pacjentowi z cukrzycą dlaczego warto zmienić nawyki żywieniowe.
Czego nie jeść podczas cukrzycy
Na pewno na początek należy ograniczyć do minimum pokarmy bogate w węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym. To przede wszystkim ciasta, słodycze. Większość osób z cukrzycą je głównie 1-2 posiłki dziennie, a reszta to przekąski, batony itd. Praktycznie żadna z nich nie jest aktywna fizycznie. Dlatego pierwszym krokiem jest zbicie wagi, ale nic na siłę. Zacząć należy od podstaw zdrowego żywienia: 4-5 posiłków dziennie, niewielkich, składających się z produktów poddanych jak najmniejszej obróbce. Dobrym przykładem jest marchewka – surowa jest bardzo zdrowa, ale już gotowana ma bardzo wysoki indeks glikemiczny i glukoza we krwi utrzymuje się po jej zjedzeniu dłużej.
Co należy jeść przy cukrzycy?
Należy za to jeść pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, kaszę gryczaną oraz jęczmienną. Odstawiamy za to śmietanę, masło, smalec, ale tłuszcze są dozwolone. Jednak te zdrowe, pochodzące z ryb morskich i zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Ich źródłem jest morszczuk, dorsz, łosoś norweski, pstrąg, a także szczupak. Nie trzeba stronić też od oliwy z oliwek, słonecznika i orzechów.
Polecana jest też surowa marchewka i wszystkie rośliny strączkowe:
- fasola,
- groch,
- soja,
- soczewica.
Źródłem wartościowych mikroelementów i witamin są też
- brokuły,
- buraki,
- sałata
Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
- porzeczki,
- jabłka,
- pomarańcze,
- truskawki i maliny.
Cukrzycę typu 2 można cofnąć
Naukowcy udowodnili już, że przy odpowiednio szybkiej reakcji cukrzyca typu 2 może się cofnąć. Konieczne są jednak do tego szybkie działania dietetyka i diabetologa, a przede wszystkim współpraca pacjenta, który jest gotowy na spore ograniczenia.
Całkowicie niedozwolone są wszystkie ciasta. Jeśli komuś trudno się do tego przyzwyczaić, raz na tydzień można pozwolić sobie na kawałek drożdżówki lub kilka kostek gorzkiej czekolady.
Co jeść przy cukrzycy to chyba każdy cukrzyk powinien wiedzieć. Zwłaszcza, że sprawa jest prosta – trzeba postawić na warzywa i owoce i nie ma innej metody i szansy na to, żeby nie pogorszyć swojego stanu. Nawet bardziej na warzywa, bo część owoców, nawet nieprzetworzonych zawiera w sobie dużo cukru z natury.
Brokuły są chyba najbardziej niedocenianym warzywem. Mało kto wie, że w ogóle to mają więcej witaminy C niż większość cytrusów. I to jeszcze witaminy, która jest lepiej przyswajalna i łatwiej organizm może z niej korzystać. Nie tylko dla cukrzyków warto polecić je w diecie.