Leczenie cukrzycy. Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, dotykające 4% Polaków, którego sposób leczenia uzależniony jest od jego odmiany. Inaczej leczy się bowiem cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2.
Leczenie cukrzycy typu 1
Jak leczyć cukrzycę typu 1? W leczeniu cukrzycy typu 1, związanej z brakiem insuliny w organizmie, stosuje się regularne aplikacje insuliny do końca życia. Insulina może być aplikowana na dwa sposoby. Pierwszym z nich są tradycyjne zastrzyki, drugim – pompy insulinowe. Jeśli chodzi o zastrzyki, istnieje kilka ich odmian. Są to zastrzyki insulinowe szybkodziałające (skuteczne już po kwadransie, a szczyt swojego działania osiągające po 1-2 godzinach, ale jednocześnie krótkie w działaniu – do 4 godzin), zastrzyki insuliny o pośrednim czasie działania (o widocznym efekcie po 2-4 godzinach, szczycie działania po 6 godzinach i wydłużonym okresie działania do 16 godzin) oraz zastrzyki insulinowe o długim okresie działania (do 20 godzin, o widocznych efektach po 5-6 godzinach od aplikacji).
Różne odmiany zastrzyków pozwalają na ich dostosowanie do aktywności konkretnej osoby w ciągu dnia. Obecnie najczęściej stosuje się jednak zastrzyki insulinowe bezszczytowe, które działają już 2 godziny po ich aplikacji i są w stanie utrzymać swoje skuteczne działania przez okres 24 godzin.
Jeśli chodzi o pompy insulinowe, stanowią one doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych (np. takich, które uprawiają sporty). Pozwalają one na aplikację insuliny, w odpowiedniej dawce, bez konieczności wykonania zastrzyku. Trzeba tylko zmieniać co 1-3 dni miejsce, w którym taka pompa jest przytwierdzona do ciała. Pomimo tego, że pompa insulinowa jest bardzo wygodna, trzeba przygotować się na spory wydatek rzędu kilku tysięcy złotych lub nawet około 10 tys. złotych w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń.
Leczenie cukrzycy typu 2
Po wykryciu cukrzycy typu 2 zwykle konieczny jest kilkudniowy pobyt w szpitalu, który pozwala na dokładne zbadanie osoby cierpiącej na cukrzycę. Po ustabilizowaniu w szpitalu poziomu cukru, na samym początku leczenia podawana jest metformina. Zwykle pomaga ona osobom, które zmagają się z problemem otyłości. Gdy metformina nie pomaga, osoba cierpiąca na cukrzycę leczona jest za pomocą sulfonylomocznika lub akarbozy.
Pozostałe leki stosowane w leczeniu cukrzycy nie są niestety refundowane w Polsce, stąd zwykle nie stosuje się ich w leczeniu. Jak się leczy cukrzycę typu 2 innymi sposobami? Niezwykle ważny jest także styl życia, stosowana dieta i wysiłek fizyczny.
Jeśli chodzi o styl życia, należy w jak największej mierze ograniczyć pozycję siedzącą i postawić na ruch oraz na ograniczenie używek, natomiast w przypadku diety trzeba zadbać o regularność spożywania posiłków i ograniczenie ich kaloryczności (szczególnie jeśli cukrzyca występuje u osoby otyłej) poprzez eliminację ilości cholesterolu oraz zadbanie o odpowiednią proporcję składników diety (tłuszcze – 25%, cukry – 55%, białko – 20%). Jeśli chodzi natomiast o wysiłek fizyczny, wystarczy kilka 30-minutowych treningów w tygodniu lub też co najmniej 30-minutowy spacer każdego dnia.
Pompa insulinowa wydawała się wielkim skokiem w leczeniu cukrzycy, ale teraz robią już jakieś aplikacje, które na bieżąco badają wszystko i określają dawkę. Dostajesz coś jak sms i zaznaczasz, że odebrałeś, a jak nie to nie, to Cię bombardują.
Jak ktoś chce biegać na w miarę amatorskim poziomie chociaż, to musi zainwestować w pompę insulinową najnowszej generacji. Przy w porę ogarniętej cukrzycy jest to możliwe i normalne, ale trzeba wybulić na początek okrągłą sumkę i nie ma innego wyjścia.