Jak zapobiegać cukrzycy

Cukrzyca to choroba, na którą cierpi prawie 400 mln osób na całym świecie. Według różnych badań, około 10-20 procent osób chorych na cukrzycę to osoby, które posiadają cukrzycę typu pierwszego o charakterze autoimmunologicznym. Może być ona efektem przebytej infekcji wirusowej lub też wynikać z dziedziczenia. W jej wyniku dochodzi do uszkodzenia komórek trzustki odpowiadających za produkcję insuliny. Natomiast 80-90 procent osób chorych cierpi na cukrzycę typu drugiego. Wynika ona zazwyczaj z nieodpowiedniego trybu życia i zaniedbań w zakresie dbania o swoje zdrowie.

Aby uniknąć zachorowania na cukrzycę, ważna jest odpowiednia profilaktyka. Cukrzycy łatwiej jest bowiem uniknąć, niż ją leczyć. Gdy już zachorujemy na cukrzycę, jesteśmy skazani na jej leczenie do końca życia, co jest związane z codziennym kontrolowaniem swojego stanu zdrowia (w szczególności chodzi o poziom insuliny we krwi i jego uzupełnianie).

Jak zapobiec cukrzycy?

Podstawowym czynnikiem, który może wywołać cukrzycę jest otyłość. Osoby o nieodpowiedniej do wzrostu i wieku wadze, znacznie częściej zapadają na tą chorobę. Jak zapobiegać cukrzycy w tej materii? Warto jest przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę, wykluczając z posiłków w dużej mierze tłuszcze oraz cukry i zastępując je warzywami oraz owocami. Posiadają one w sobie nie tylko witaminy, ale także flawonoidy, które stymulują produkcję insuliny.

Nie spiesz si�� z insulin��

Więcej na temat diety znajdziesz na portalu gastryczne.pl.

W zdrowej diecie ważne jest również unikanie produktów wysoce kalorycznych i wysoko przetworzonych. Warto jest ją połączyć dodatkowo z aktywnością fizyczną. Oprócz tego, że dzięki niej będziemy mniej przybierać na wadze, poprawimy także ukrwienie i dotlenimy organizm, minimalizując ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna to jednak nie wszystko. Ogromny wpływ na zapobieganie cukrzycy może mieć także odstawienie używek. Szczególnie papierosy są pod tym względem bardzo niebezpieczne. Każdy wypalony papieros potrafi podnieść stężenie cukru we krwi, a wypalanie jednej paczki dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę nawet o 60 procent. Niepożądane jest oprócz tego nadmierne spożywanie napojów alkoholowych.

W profilaktyce cukrzycy ogromną rolę posiadają także regularne badania, szczególnie gdy jest się po 45. roku życia lub gdy znajduje się w grupie ryzyka w związku z przypadkami zachorowania na cukrzycę typu 1 w rodzinie. Powinno się wówczas co pewien czas (co najmniej raz na pół roku) badać krew pod względem poziomu glukozy, a także mierzyć ciśnienie krwi. Składnik syropu na kaszel skuteczny w walce z cukrzycą. Cukrzyca bowiem często atakuje osoby cierpiące na nadciśnienie.

5 odpowiedzi do artykułu “Jak zapobiegać cukrzycy

 1. kelner

  Od dwóch lat pracuję w [wymoderowano], a naprzeciwko nas jest fast food znanej sieci z USA. Łatwo zauważyć skąd się biorą wszystkie choroby. U nas normalni ludzie bez widocznej nadwagi, a tam całe rodziny klopsów i grubasków. A potem się dziwią, że cukrzyca, nadwaga i td. Jak ładują w siebie bomby kaloryczne, i to niektórzy dzień w dzień, z dwójką, trójką dzieci – takie nawyki pozostaną, a potem będą się dziwić, albo opowiadać bajery, że mają „skłonności”, albo genetyczne uwarunkowania. Żenada, W większości sami jesteście sobie winni.

 2. konsument

  Jedzenie to jedno, ale przy cukrzycy ważny jest też tryb życia. Ja też jadam w fast foodach, często nawet podwójne porcje, ale jeżdżąc regularnie na rowerze do pracy po 16 km w jedną stronę mogę sobie na to pozwolić, a i tak cały czas chudnę. Więc nie demonizowałbym żarcia jako głównego powodu cukrzycy. Sęk w tym, że często jest ono połączone z siedzeniem przed telewizorem.

 3. Jooooo

  Zapobieganie cukrzycy jest stosunkowo łatwe, ale pod warunkiem, że się jej nie odziedziczy. W przeciwnym przypadku można stosować dowolną dietę i nigdy nie będzie to w żaden sposób nikomu pomagać. Po prostu cukrzyca i tak się pojawi.

 4. Lukasz

  Witam mam 46 lat i moja matka jest z cukrzycą insulinozależną.

  Około dwa miesiące temu miałem analitycznym i dostałem GGT w 256. Mój lekarz zdjął mi pić w ciągu trzech miesięcy.

  16/12/10 ostatnich wykonane na mój własny innym analityczne i poszedł w dół do 105 ale glukozy, która miała zawsze idealne w 172.

  Następnego dnia z maszyny moja matka miała badanie przed obiadem Dee i był w 96. Dziś rano przed śniadaniem w 114. Zauważyłem, że ponieważ piję alkohol mam sporo pragnienie cukierki.

  Moje pytania to, czy można ją, dlaczego jestem wysoki lub dostaję cukrzycowej.

  Ja biorąc nowy miesiąc leczenia na stres i poziom cholesterolu: Olmesartan z Hidrocolorotiazida i atorwastatyny.

  Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *