Świąd skóry u cukrzyka.

Cukrzyca w obecnych czasach stała się chorobą cywilizacyjną. Dotyka ona coraz szerszej grupy osób. W dużej mierze na rozwój choroby ma wpływ nieodpowiedni sposób odżywiania oraz genetyka. Cukrzyca w pierwszej fazie rozwoju może być trudna do zdiagnozowania, bez przeprowadzenia odpowiednich badań. Ważną kwestią jest zatem obserwacja swojego ciała a w szczególności skóry.

Pierwszy objaw cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą trudną do rozpoznania. Potrafi przez bardzo długi czas rozwijać się w ukryciu. Pierwszą zauważalną oznaką rozwijającej się cukrzycy mogą być zmiany skórne w tym świąd. Swędzenie zazwyczaj zlokalizowane jest na dłoniach, stopach oraz w okolicy odbytu i spowodowane jest zakażeniami drożdżakowymi i bakteryjnymi. Dziej się tak dlatego, iż skóra cukrzyka jest o wiele bardziej delikatna niż skóra zdrowego człowieka. Około 20 procent diabetyków uskarża się na dolegliwości skórne.

Sprawdź także: Najlepszy koktajl na piękną cerę

Nie spiesz si�� z insulin��

Warto zaznaczyć, iż dotykają one znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Dolegliwości skórne dotykają też znacznie silnej osób z niewyrównana cukrzycą (brak stabilności poziomu cukru). Na ciele mogą pojawić się łuszczenia i nadmierna suchość. Dodatkowo powstające ranki goją się długo i są uciążliwe. Zwiększa się prawdopodobieństwo nawracającej choroby grzybiczej. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak nawodnienia skóry, który może być zarówno następstwem samej cukrzycy, jak i stosowania insuliny. Jeśli takie zmiany pojawiają się nagle, to konieczne jest udanie się do lekarza i zbadanie poziomu cukru we krwi. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, należy zasięgnąć porady lekarza co do sposobu pielęgnacji skóry.

Jak dbać o skórę będą cukrzykiem

Pielęgnacja skóry u cukrzyka, który dotknięty jest takimi dolegliwościami jak świąd, ropienie czy zmiany grzybicze wymaga szczególne uwagi. Warto zapoznać się z zaleceniami lekarza oraz być pod stałym nadzorem dermatologa. Każdy cukrzyk powinien czuwać nad stanem swojej skóry i absolutnie nie dopuścić do jej wysuszenia i pękania. Świąd jest nieprzyjemny jednakże warto pamiętać o zakazie drapania swędzących miejsc, ponieważ powstałe w tym miejscu ranki mogą trudno się goić. Ślady na skórze nie tylko brzydko wyglądają, ale także mają negatywny wpływ na normo glikemię.
Po pierwsze warto stosować kremy nawilżające na skórę, szczególnie na dłonie is topy. Kremy powinny być tłuste i dobrze wchłaniające się. Należy bezwzględnie smarować ciało na noc i rano. Po drugie warto wspomagać ukrwienie. Można robić to na kilka sposobów. Masaż jest jednym z nich. Oczywiście można zakupić do domu masażer i codziennie go stosować. W celu poprawy kondycji skóry, przed masażem warto nasmarować się kremem regenerującym. Masaż z wypustkami poprawia ukrwienie, ale także pobudza zakończenia nerwowe, dzięki czemu zmiany skórne szybciej znikają.

Dodatkowo lekarze polecają stosowanie lamp solux, które rozgrzewają ciało i zwiększają jego ukrwienie.

Cukrzyca jest chorobą, z którą współcześnie borykają się państwa rozwinięte. Niestety jest to choroba utrudniająca życie i nieuleczalna. W skrajanych przypadkach może spowodować nawet śmierć. Należy zatem jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://magazynwitalny.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *