Przyczyny cukrzycy

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która została zaliczona do chorób cywilizacyjnych. Z roku na rok liczba nowych zachorowań systematycznie wzrasta.

Co to jest cukrzyca

To choroba charakteryzująca się wysokim poziomem glukozy (cukru) we krwi. Przyczyną zwiększonego poziomu glukozy jest niedobór insuliny lub nieprawidłowe jej działanie. Za produkcję insuliny odpowiadają komórki beta trzustki. Ze względu na rolę glukozy w organizmie, cukrzyca jest chorobą niebezpieczną prowadzącą do uszkodzenia wzroku, nerek, naczyń krwionośnych i układu nerwowego.

Ze względu na przebieg i przyczyny, medycyna rozróżnia dwa typy cukrzycy:

 • cukrzycę typu 1 – najczęściej o podłoży genetycznym, nazywana również cukrzycą insulinożerną.
 • cukrzycę typu 2 – przyczyny mają charakter środowiskowy, nazywana jest cukrzycą insulinooporną.

Cukrzyca jest chorobą rozwijającą się bardzo powoli i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. To co powinno zaniepokoić, to:

Nie spiesz si�� z insulin��
 • zwiększone łaknienie (pragnienie),
 • częstsze oddawanie moczu,
 • spadek masy ciała bez zmiany diety,
 • uczucie osłabienia i senności.

Jeżeli zaobserwujemy takie objawy, to sygnał, że należy zbadać sobie poziom glukozy we krwi. Badanie należy wykonać na czczo. Przyjmuje się następujące wartości dla poszczególnych stnów choroby:

 • 70-99 mg/dl – wynik prawidłowy,
 • poniżej 70 mg/dl – hipoglikemia, czyli niedobór insuliny – cukrzyca u dzieci i osób młodych,
 • 100-125 mg/dl – stan przedcukrzycowy,
 • 126 mg/dl na czczo lub 200 o dowolnej porze – cukrzyca.

Każdy nieprawidłowy wynik wymaga konsultacji lekarza rodzinnego, a nawet diabetologa, który określi rodzaj cukrzycy i wdroży odpowiednie leczenie.

Przyczyny cukrzycy typu 1

Ten typ cukrzycy dotyczy przede wszystkim dzieci i nastolatków, najczęściej ujawnia się między 10 a 12 rokiem życia lub miedzy 16 a 19 rokiem życia.

Ten typ cukrzycy zaliczany jest do chorób autoimmunologicznych, czyli polegających na niszczeniu komórek przez własny system odpornościowy. Z nie do końca wyjaśnionych przyczyn organizm zaczyna produkować antyciała niszczące własne komórki, w tym komórki produkujące insulinę, dochodzi do jej niedoboru. Cukrzyca typu 1 ma charakter genetyczny i najczęściej jest dziedziczona.

Przyczyny cukrzycy typu 2

To najczęściej występująca postać choroby, dotycząca 4% społeczeństwa. Główna przyczyna cukrzycy tego typu ma charakter środowiskowy. Zła dieta, mała aktywność fizyczna sprzyjają powstaniu i rozwojowi choroby. Komórki odporne są na działanie insuliny, więc trzustka produkuje ich coraz więcej, w efekcie uszkodzeniu ulegają jej komórki beta, które przestają produkować ten bardzo ważny hormon, uczestniczący w wielu procesach metabolicznych. Insulinę trzeba choremu podawać dodatkowo.

Najważniejszym sposobem zapobiegania cukrzycy jest właściwa dieta, bogata w produkty zawierające błonnik, utrzymywanie wagi na prawidłowym poziomie, aktywność fizyczna. Osoby zagrożone cukrzycą powinny zwracać uwagę na indeks glikemiczny produktów, im jest on niższy, tym lepiej. Od czasu do czasu należy sprawdzić poziom cukru we krwi, diabetycy powinni robić to nawet kilka razy dziennie.

3 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny cukrzycy

 1. pi

  Przyczyny cukrzycy 2 wynikają przede wszystkim ze stylu życia, bo jak człowiek kocha ciastków, to potem tak już jest, że rozwijają się choroby i cukrzyca wcale nie musi być najgorszą z nich. Ale oczywiście nie można jej lekceważyć.

 2. wypadek

  Cukrzyca typu 2 jest na własne życzenie. Oczywiście nikt jej nie chce, ale w sensie skutek i przyczyna tak to właśnie jest. trzeba się pilnować, bo pokus jest coraz więcej.

 3. Ewelina

  niestety ale pojawia się wciąż wiele mitów skąd cukrzyca się bierze, a wcale nie musi być tak że będziemy mieć na to jakiś wielki wpływ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *