Nadmierna suchość skóry u cukrzyka

Jak wiele innych chorób, także cukrzyca poza głównymi dolegliwościami wywołuje szereg problemów ubocznych. Wśród nich szczególnie uciążliwa może okazać się nadmierna suchość skóry, która może powodować świąd i pieczenie. Skóra cukrzyka wymaga więc szczególnej opieki i troski, by nie była ona zbyt uciążliwą dolegliwością.

„Suchy” problem

Problem z suchą skórą może być pierwszym wyraźnym sygnałem alarmującym o problemie z cukrzycą. Może on objawiać się nadmiernym przesuszaniem się skóry, podatnością na podrażnienia i zranienia, czy też łuszczeniem się naskórka oraz nadmierną jego suchością. Co ważne, cukrzycy towarzyszyć mogą również nawracające grzybice skóry.
Suchość skóry jest szczególnie uciążliwa ze względu na fakt, iż towarzyszy jej często świąd, co powoduje drapanie się i dalsze uszkodzenia skóry. Może powodować to macerację, tworzą się wysięki, a także zakażenia skórne.

Zachorowania

Nie spiesz si�� z insulin��

Szacuje się, iż na problemy skórne zapada około 20 procent diabetyków. Choroby skórne dotykają w równym stopniu zarówno mężczyzn, jak i kobiety, stanowiąc bardzo uciążliwą i trudną do wyleczenia dolegliwość. Problem ten wynika z faktu, iż skóra osoby chorej na cukrzycę jest szczególnie delikatna – znacznie delikatniejsza od skóry zdrowej osoby.
Choć pod względem liczby zachorowań można powiedzieć o równości pomiędzy kobietami i mężczyznami, inaczej sprawa wygląda już pod względem przebiegu samej choroby skóry. Jest ona znacznie bardziej uciążliwa w przypadku kobiet, z uwagi na znacznie delikatniejszą i cieńszą niż w przypadku mężczyzn skórą.
Warto wiedzieć ponadto, iż problemy skórne nasilać mogą się również pod wpływem stosowania przez chorego insuliny.

Choroby skóry a angiopatia cukrzycowa

Problemy skórne jakie pojawiają się u chorych na cukrzycę to efekt uszkodzenia naczyń krwionośnych. Pojawiające się u cukrzyków zmiany cukrzycowe, czyli angiopatia cukrzycowa wywołują uszkodzenie skóry, a tym samym problemy skórne. Szczególnie dotkliwie oraz często problem ten dotyka osoby z niewyrównaną cukrzycą, czyli o nieustabilizowanym poziomie cukru we krwi.

Sprawdź także: Efekty zabiegu zamykania naczynek
Nadmiar cukru we krwi cukrzyka sprawia, że dochodzi do powstania zmian zwyrodnieniowych w żyłach, tętnicach oraz we włośniczkach, co skutkuje ostatecznie uszkodzeniem układu naczyniowego oraz złym odżywieniem skóry, która zaczyna łuszczyć się, przesuszać, a także reaguje nadwrażliwością. Co szczególnie niebezpieczne – powstające na skórze rany goją się długo, a skaleczenia mogą być bardzo niebezpieczne.

Jak radzić sobie z suchą skórą?

Najważniejszym krokiem w walce z przesuszającą się skórą jest przede wszystkim uregulowanie cukrzycy. Wprowadzenie odpowiednich dawek insuliny to pierwszy z kilku kroków do przywrócenia normalnego funkcjonowania skóry. Kolejny ruch to zastosowanie diety oraz używanie odpowiednich kosmetyków. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tym przypadku nawilżające emolienty, które chronią skórę oraz zapobiegają dalszemu rozwojowi skórnych problemów.
Wszelkie choroby skórne jakie towarzyszą cukrzycy należy leczyć u dermatologa. Nie wolno leczyć się na własną rękę, szczególnie zaś w przypadku zakażeń grzybiczych. Ważne jest więc, by swoje dolegliwości skórne jak najszybciej skonsultować ze specjalistą oraz stosować się do jego zaleceń.

Źródła: http://medicinemag.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *