Zwalczanie trądziku nie jest proste. Czasami próby zewnętrznego działania na skórę nie są wystarczające. Odpowiednia, regularna pielęgnacja o cerę, korzystanie z profesjonalnych kosmetyków dobranych odpowiednio do typu skóry oraz wizyty u kosmetyczek i kosmetologów nie zawsze dają efekty. Zawodność tych środków wynika stąd, że nie działają one na źródło problemów, a jedynie kryją efekty. Jeżeli trądzik jest nadal ciężki do zwalczenia, oznacza to, że trzeba zająć się jego przyczyną. W tym celu lekarze czasami przepisują leki na trądzik, które mają poradzić sobie z najbardziej uporczywą postacią schorzenia.
Jak pozbyć się trądziku?
Postacie trądziku, które uznawane są za wymagające specjalistycznej pomocy farmakologicznej, to między innymi:
- trądzik guzkowy,
- trądzik skupiony,
- trądzik, którego leczenie konwencjonalnymi metodami może zostawić stałe blizny na twarzy.
Lekarz dermatolog po zleceniu leków przeciwbakteryjnych lub działających miejscowo, które nadal nie dają odpowiednich efektów, zleca leczenie trądziku izotretynoiną lub lekami hormonalnymi. Czy ich zażywanie jest bezpieczne?
Tabletki hormonalne na trądzik?
Tabletki hormonalne na trądzik to jedna z metod zwalczania tej choroby skórnej. Zwiększają one ilość estrogenów w organizmie, przez co obniża się ilość androgenów krążących we krwi pacjenta. Leki hormonalne na trądzik, zmniejszając ilość androgenów, odpowiadają za zminimalizowanie produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Poza estrogenami w tabletkach hormonalnych można znaleźć również antyandrogeny. Takie leki hormonalne na trądzik, to przede wszystkim popularne tabletki antykoncepcyjne.
Izotretynoina – skuteczna odpowiedź na trądzik?
Drugą metodą leczenia trądziku jest stosowanie izotretynoiny. Izotretynoina to pochodna witaminy A, pozyskiwana syntetycznie. Jej działanie polega przede wszystkim na zmniejszeniu aktywności gruczołów łojowych, a nawet ich inwolucji. To własnie łój wytwarzany przez te gruczoły w nadmiernej ilości przyczynia się do zatykania porów, a następnie ich stanów zapalnych. Izotretynoina na trądzik jest dostępna w postaci tabletek. Tak zakupione tabletki na trądzik są proste w stosowaniu, wymagają one jedynie regularnego spożywania ich, oraz zwrócenia uwagi na to, by przyjmowane były podczas posiłku, ponieważ zwiększa to dostępność biologiczną izotrytonoiny dla organizmu, a dzięki temu lepsze wykorzystanie środka. Taki lek na trądzik to prawdziwe zbawienie dla osób cierpiących na ostrzejsze postacie tej choroby skórnej.
Pamiętać trzeba jednak, że jeśli uważamy, że potrzebne są tabletki na trądzik na recepte, należy to wcześniej skonsultować z lekarzem i pozwolić mu na dobranie odpowiedniego lekarstwa na trądzik.
Konsultacje z lekarzem są niezbędne ponieważ podczas stosowania leku, jakim jest izotretynoina, skutki uboczne zagrażają pacjentowi w znacznym stopniu, a także powodują ogromny dyskomfort. Skutki uboczne izotretynoiny są wynikiem hiperwitaminozy A. Jest to:
- nadmierne wysuszenie błon śluzowych oraz skóry;
- bóle mięśniowo-stawowe;
- zapalenie czerwieni wargowej;
- zmiany nastroju.
Ze względu na to, ważne jest, aby wyposażyć się w pomadkę nawilżającą do ust, krople nawilżające do oczu oraz kremy na skórę. Pominięcie tych porad może doprowadzić do zapalenia spojówek, czy nietolerancji soczewek kontaktowych. Nadmierne wysuszenie skóry może doprowadzić również do świądu skóry, wtedy będzie niezbędne stosowanie emolientu. Skóra może być zaczerwieniona, może dojść nawet do jej złuszczania się. Poza zewnętrznymi objawami wysuszenia, pojawia się również suchość śluzówki gardła oraz nosa, zmniejszenie frakcji HDL cholesterolu oraz zwiększenie ilości triglicerydów w surowicy krwi.
Najbardziej znany składnik tabletek przeciwtrądzikowych, jakim jest izotretynoina, opinie ma bardzo zróżnicowane, niektóre niezbyt obiektywne. Pacjenci stosujący lek oraz lekarze zlecający go, zdają sobie sprawę z ilości nieprzyjemnych skutków ubocznych, ale należy zaznaczyć, że przy stosowaniu kremów, pomadek i kropli nawilżających stają się one o wiele mniej dokuczliwe, przy czym trądzik zostaje całkowicie zaleczony. Na rynku jest dostępnych wiele leków zawierających izotretynoinę. Dowiedz się więcej i podejmij właściwą decyzję.
Przegląd popularnych leków z izotretynoiną
IZOTEK
Lek w postaci miękkich kapsułek, możliwych do zakupienia w opakowaniach po 30-60 szt,oraz zawierających 10-20mg dawki. Stosowany jest również przy trądziku nie tylko o ostrym, ale również o średnim przebiegu.
AKNENORMIN
Zawiera 10-20mg izotretynoiny, jest dostępny w opakowaniach po 60-100 sztuk miękkich kapsułek.
ROACCUTANE
To miękkie kapsułki izotretynoiny, przyczynia się nie tylko do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, ale również zmniejsza rogowacenie naskórka i pobudza odnowę komórek naskórka.
AXOTRET
Kolejny lek zawierający izotretynoinę; wpływa na zmniejszenie rogowacenia oraz zwiększenie odnowy komórek naskórka. Jest dostępny w opakowaniach po 30-60szt kapsułek po 10-20mg leku.
CURACNE
Lek Curacne stosowany na trądzik dostępny jest w opakowaniach jedynie po 30 szt, jednak zakres zawieranej w kapsułce dawek jest o wiele szerszy. Można dostać kapsułki miękkie zawierające 5-40mg leku.
Powyższe leki to tylko najpopularniejsze specyfiki na trądzik przepisywane przez lekarza. Niezwykle ważne jest, aby zasięgnąć informacji o tak inwazyjnych metodach walki z trądzikiem i zastanowić się, czy na pewno jest to najlepszy sposób na czystą cerę.
Uwaga na izotretynoinę i słońce. Trzeba ostrożnie podchodzić do tej mieszanki. Raczej unikajcie promieni UV.
W środę idę do dermatologa, ciekawe co mi przepisze? Trądzik mam od około roku, myślałem że sam przejdzie ale niestety nie.
Polecam krem Sevolium, na świetny skład – w pełni naturalny i wiadomo co w siebie wcierasz 🙂 to jest mega ważne. Dobrze nawilża i przy kuracji lekami na bazie izotretynoiny naprawdę działa cuda. I dobrze nadaje się pod podkład.
Uwaga na te leki, u mnie pojawiły się efekty uboczne w najczystszej postaci tzn. bóle stawów, krwawienia z nosa. Trądzik niby mniejszy ale dalej jest. Sama nie wiem już jak go leczyć. Może macie jakieś domowe sposoby?
Pewnie, pomaga maseczka z miodu i cynamonu albo przemywaj twarz rumiankiem. Zioła bardzo pomagają. A najlepiej to zapobiegać niż leczyć. Dieta, stres to wszystko ma wpływ na naszą cerę.
Od jakiegoś czasu leci mi dość często krew z nosa, dodam że leczę się izotekiem od 2 miesięcy, czy to na pewno przez ten lek czy może niedobór żelaza albo anemię?