Domowe sposoby na uporczywy kaszel

Kaszel nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Za pomocą kaszlu organizm próbuje pozbyć się nadmiaru powietrza lub substancji toksycznych. Tymi ostatnimi mogą być pyły, dym tytoniowy, intensywny zapach perfum, a także coraz częstszy – także w Polsce – smog.

Rodzaje kaszlu

Kaszel możemy podzielić na dwie duże grupy:

  • kaszel ostry – trwający krócej niż 3 tygodnie, wynikający z infekcji górnych dróg oddechowych,
  • kaszel przewlekły – będący objawem poważnych schorzeń, jak POCHP, refluks, alergia, astma, choroby nowotworowe dróg oddechowych.

Bez względu na przyczyny lekarze rozróżniają kaszel mokry i suchy i w zależności od rodzaju ustalają leczenie. Nim jednak sięgniemy po środki farmakologiczne, warto wypróbować domowe sposoby na uporczywy kaszel.

Nie spiesz si�� z insulin��

Jak pozbyć się uporczywego kaszlu

Bez względu na to, czy kaszel jest mokry, czy suchy, dużą ulgę przynosi nawilżanie powietrza w pomieszczeniu (ogrzewanie kaloryferowe bardzo je wysusza) oraz nawilżanie śluzówek. Wskazane jest częste picie płynów w małych ilościach.

Uniwersalnym syropem na kaszel jest syrop z cebuli. Pomaga zarówno w kaszlu suchym, jak i wilgotnym. 2 cebule kroimy w talarki i zasypujemy cukrem lub zalewamy miodem. Odstawiamy na 5 godzin i pijemy po 1 łyżeczce co 2-3 godziny. Syrop jest słodki w smaku i można go podawać dzieciom.

Kaszel mokry

Charakterystyczną cechą kaszlu mokrego jest duża ilość gęstej wydzieliny. Domowy sposób na uporczywy kaszel w tym przypadku ma za zadanie rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej wykrztuszenie. Dobre efekty przynosi częste nawilżanie śluzówek sokiem malinowym. Wskazane jest także zwiększone spożycie czosnku (z mlekiem i miodem), który ma właściwości antybiotyczne.

Doskonałym syropem na kaszel mokry jest syrop z tymianku (czasami nazywany jest macierzanką). Bardzo dobrze rozcieńcza wydzielinę w oskrzelach i zapobiega jej zaleganiu. Litrową butelkę napełniamy liśćmi do 1/3 wysokości, dolewamy 1 l wody i 0,5 kg cukru. Odstawić na 2 dni i pić po 1 łyżce co 2-3 godziny.

Dużą ulgę przynoszą także syropy z goździków, babki lancetowatej, pierwiosnka lekarskiego, bluszczu pospolitego. Syropów tych nie należy pić bezpośrednio przed snem. W celu rozrzedzenia wydzieliny, wskazane są inhalacje z olejków eterycznych.

Kaszel suchy

Ataki kaszlu suchego są szczególnie uciążliwe. Dużą ulgę przynosi nawilżanie pomieszczenia i śluzówek. Obok syropu z cebuli bardzo skuteczny jest syrop z sosny. 1 kg pędów zasypujemy 1 kg cukru i zostawiamy na 6 tygodni. Większą ilość pędów zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Przecedzamy przez gazę i na 1 l wywaru 1 kg cukru. Ponownie gotujemy. Rozlewamy do słoików i pasteryzujemy. Syrop zawiera kodeinę, która zmniejsza kaszel.

Dodatkową ulgę przynosi siemię lniane, które tworzy osłonę na błony śluzowe. W syropach domowych można cukier zastępować miodem, który dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe.

Odpowiedź do artykułu “Domowe sposoby na uporczywy kaszel

  1. czytelnik

    Domowe sposoby na uporczywy kaszel powinny się opierać na walce o zdrowie. Jak człowiek się nie przeziębia, nie ma kataru i tak dalej, to i kaszel nie będzie się w takiej formie pojawiał. W żadnej właściwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *