Badanie na rzęsistkowicę

Czym jest rzęsistkowica? Słysząc tę nazwę, łatwo można wywnioskować, że określa ona jakąś chorobę, mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jakich organów czy układów dotyka to schorzenie. Rzęsistkowica to choroba weneryczna powodowana przez wyjątkowo złośliwego pasożyta zwanego rzęsistkiem pochwowym, wbrew pozorom jednak pierwotniak ten może doprowadzić nie tylko do zakażenia dróg rodnych kobiety, ale także narządów płciowych u mężczyzn, niedbających o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy kontaktach seksualnych.

Zastanawiając się nad tym, jakie są przyczyny rzęsistkowicy, nie sposób nie wspomnieć o kontaktach płciowych, przy których najłatwiej jest zakazić się pierwotniakiem. Na ryzyko zarażenia bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni, nie oznacza to jednak, że rozwinięcie się pierwszych objawów choroby nie jest możliwe u panów. Wręcz przeciwnie! Co więcej, zarówno u przedstawicieli płci męskiej, jak i płci żeńskiej objawy potrafią wyjątkowo uprzykrzyć życie, dlatego warto zapobiegać rozwinięciu tego schorzenia. W jaki sposób zminimalizować niebezpieczeństwo pojawienia się rzęsistkowicy? To bardzo proste, wystarczy zachowywać wstrzemięźliwość seksualną i współżyć z tym samym partnerem. Jeśli z jakichś, bliżej nieokreślonych powodów, nie jest się w stanie pohamować swego popędu płciowego, warto używać prezerwatyw oraz zadbać o to, by ich struktura nie była w żaden sposób uszkodzona. Oczywiście, współżycie z drugą osobą nie jest jedyną drogą, którą można zarazić się tym pierwotniakiem. Wielu lekarzy podkreśla, że korzystanie z tego samego ręcznika, co osoba będąca nosicielem pierwotniaka, również może doprowadzić do rozwinięcia się choroby.

W jaki sposób poznać, że choruje się na rzęsistkowicę? Jak łatwo się domyślić, najprostszym i najszybszym sposobem sprawdzenia tego jest wykonanie odpowiednich testów w gabinecie ginekologicznym lub w najbliższej przychodni rodzinnej. Badanie na rzęsistkowicę nie trwa długo i nie jest bolesne – wystarczy oddać do gabinetu próbkę moczu, by po niedługim czasie dowiedzieć się, czy cierpi się na to dokuczliwe schorzenie, czy też nie. Kiedy warto wykonać badanie na rzęsistkowicę? Można wymienić co najmniej kilka niepokojących objawów, które powinny sprawić, by dana osoba skierowała swe kroki do lekarza. Na pewno należy się zainteresować swoim stanem zdrowia, jeśli przed okresem na bieliźnie pojawiają się dużo większe ilości upławów niż zazwyczaj. Należy także przyjrzeć się ich kolorowi oraz woni – jeśli są żółte bądź o delikatnym zielonym zabarwieniu oraz wydzielają nieprzyjemny, odrzucający zapach, wtedy należy zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie miało się okazji do zarażenia się chorobą weneryczną. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, niepokojącym symptomem świadczącym o możliwości posiadania ostrej formy rzęsistkowicy, są silne bóle w podbrzuszu, a także odczuwanie silnej potrzeby oddawania moczu, mimo że ma się prawie pusty pęcherz.

Nie spiesz si�� z insulin��

Na pocieszenie można dodać, że rzęsistkowica jest całkowicie wyleczalna, a terapia farmakologiczna wcale nie trwa bardzo długo. Aby jednak ją rozpocząć, należy w odpowiednim momencie wykonać badanie na rzęsistkowicę.

2 odpowiedzi do artykułu “Badanie na rzęsistkowicę

  1. Dino

    Jak tylko macie objawy rzęsistkowicy, albo chociaż się wam wydaje, że to może być choroba weneryczna to trzeba od razu dygać do lekarza, bo potem się będziecie męczyć jak ja. Normalnie leczenie trwa trzy razy krócej, ale jak się choroba rozwinie, to potem się człowiek męczy jak dzik.

  2. Julita

    Nikt nie wie co to są objawy rzęsistkowicy i nie ma się co oszukiwać, że samemu sobie zdiagnozujemy rzęsistkowicę. Przecież właśnie po to się chodzi do lekarza, żeby powiedział nam na co jesteśmy chorzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *