Hemoroidy często stanowią dolegliwość, której pacjenci się wstydzą ze względu na to, iż dotyczy ona odbytu. W rzeczywistości, wstyd nie jest uzasadniony, ponieważ zapalenie hemoroidów nie jest w żaden sposób związane z brakiem higieny miejsc intymnych.
Przyczyny hemoroidów
Dlaczego dochodzi do zapalenia hemoroidów do końca nie wiadomo do dziś. Uważa się, że jednym z głównych czynników jest problem z częstymi zaparciami.
Istnieje wiele metod leczenia hemoroidów. Niestety, skuteczność wielu z nich nie jest do końca potwierdzona. Ponadto, gdy występują na przykład hemorioidy w ciąży, stosowanie niektórych metod leczniczych jest niemożliwe.
Głównym zaleceniem dla osób cierpiących na hemoroidy jest spożywanie dużych ilości błonnika. Przyspiesza on trawienie doprowadzając tym samym do częstszych wypróżnień. Ponadto, bardzo często podaje się leki przeciwzapalne, zwykle niesterydowe. Zaleca się również, aby cierpiący z powodu hemoroidów odbywali ciepłe kąpiele oraz wiele odpoczywali. Stosowane są także maści z wazeliną oraz takie środki, jak epinefryna czy też lidokaina.
Wszystkie powyższe metody służą zachowawczemu leczeniu hemoroidów. Mogą one być jednak niewystarczające. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie mniej lub bardziej poważnego zabiegu, mającego na celu zlikwidowanie stanu zapalnego.
Istnieją trzy niezbyt poważne i niosące niewielkie powikłania zabiegi, są to:
- podwiązanie hemoroidów gumką,
- skleroterapia,
- metody kauteryzacyjne.
Podwiązanie hemoroidów gumką ma na celu zniszczenie żylaka, powstałego wskutek stanu zapalnego hemoroidów. W tym celu zakłada się na niego gumkę, która uniemożliwia dopływ krwi. Metoda ta posiada potwierdzoną skuteczność.
Skleroterapia jest metodą jeszcze skuteczniejszą od poprzedniej. Leczenie hemoroidów przy pomocy tej metody odbywa się poprzez wstrzyknięcie do odbytu specjalnego preparatu, który to ma na celu zmniejszenie przepływu krwi w rejonie występowania hemoroidów
Metody kauteryzacyjne natomiast stosowane są dosyć rzadko. Wynika to z tego, że często występują po ich zastosowaniu nawroty choroby.
Metody inwazyjne leczenia żylaków
Jeśli wszystko inne zawiedzie, niezbędne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Operacja jest zwykle skuteczna, jednak niesie za sobą o wiele większe ryzyko powikłań.
Jednym z rodzajów operacji jest po prostu wycięcie żylaków. Skuteczność jest wysoka, jednak długi jest czas rekonwalescencji po tym zabiegu. Stosuje się również mniej niebezpieczną metodę zamykania naczyń. Wykorzystuje ona efekt Dopplera. Ponadto, w operacji hemoroidów można wykorzystać stapler. Zabieg polega wtedy na usunięciu części hemoroidów.
Hemoroidy w ciąży
Jeśli chodzi o chorobę występującą u ciężarnych kobiet, najczęściej stosuje się tylko i wyłącznie terapię zachowawczą. Wykonywanie skomplikowanych zabiegów podczas ciąży mogłoby być niebezpieczne. Hemoroidy po porodzie najczęściej ustępują, ponieważ układ hormonalny wraca do normy, przez co często udaje się uniknąć przeprowadzania zabiegu.
Przede wszystkim trzeba jeść pełnowartościowe posiłki, żeby nie mieć kłopotów za zatwardzeniem. To najlepszy sposób na hemoroidy. A jeśli to nie pomoże – polecam skleroterapię na hemoroidy. Szybko, bezboleśnie i przede wszystkim skutecznie. Po co się męczyć, jak szybko można mieć to z głowy?
Żylaki odbytu trafiają się także u młodych. Mam z tym kłopot, a jestem szczupła i nie jestem w ciąży. Ponadto zdrowo się odżywiam i uprawiam sport. I co się okazało? Że dostałąm hemoroidy, bo przez miesiąc miałam praktyki w sądzie i siedziałam codziennie na twardych ławach… Masakra, musiałam brać maści przez kilka tygodni.