Łupież pstry – czy jest zaraźliwy? W jaki sposób można narazić się na chorobę?

Łupież pstry, czy jest zaraźliwy i jakie sytuacje oraz zachowania mogą sprzyjać chorobie? Wiele osób zadaje sobie określone pytanie, gdyż jest to schorzenie bardzo trudne do wyleczenia. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Tak jak każda choroba grzybicza, łupież pstry jest zaraźliwy, jednakże istnieją sposoby pozwalające skutecznie zminimalizować niebezpieczeństwo zarażenia.

Łupież pstry – czy jest zaraźliwy i co wpływa na ryzyko zarażenia?

Pityver zestaw na łupieżCzy łupież pstry jest zaraźliwy i jak dochodzi do zarażenia? Wiele osób zastanawia się nad określonym aspektem. Niestety istnieje ryzyko zarażenia się tym schorzeniem. Do zakażenia określoną jednostką chorobową dochodzi w rezultacie stosowania tych samych przedmiotów, z których korzystała wcześniej osoba zarażona. Wśród tych rzeczy należy wymienić ręczniki, pilniki, szczotki, grzebienie i inne. W związku z tym zarażenie może być wynikiem uczęszczania na basen, siłownię, solarium i innych miejsc o podobnym charakterze. Na duże niebezpieczeństwo w tym zakresie narażone są przede wszystkim dzieci. Jednak na rynku istnieje dużo leków i kosmetyków na łupież pstry np. Pityver.

Łupież pstry – jak można się zarazić i w jaki sposób unikać choroby?

Jak można zarazić się łupieżem pstrym i w jakich miejscach jesteśmy najbardziej narażeni na chorobę? Największe ryzyko zarażenia łupieżem pstrym występuje przy korzystaniu:

Nie spiesz si�� z insulin��
 • z salonów fryzjerskich,
 • solariów,
 • basenów, publicznych kąpielisk, a także aquaparków,
 • salonów manicure oraz pedicure.

Co więcej, nie każda osoba w takim samym stopniu jest zagrożona zakażeniem wskazaną jednostką chorobową. Są osoby, które wydają się być bardziej odporne na grzyby przyczyniające się do rozwoju schorzenia. Działa to w dwie strony. Pewna grupa ludzi może być bardziej narażona na chorobę, jaka jest łupież pstry. Zaraźliwy jest w tym przypadku, dlatego że obecny jest szereg czynników, wśród który dominujące znaczenie ma niewłaściwa higiena osobista, a ponadto obniżona odporność komórkowa. W grupie ryzyka wymienia się także osoby, które:

 • są w ciąży,
 • nieprawidłowo się odżywiają,
 • na co dzień przebywają w wysokiej temperaturze, bądź nadmiernie wilgotnym powietrzu,
 • przyjmują bądź przyjmowały preparaty takie jak: antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne, steroidy, kortykosteroidy,
 • mają usunięty gruczoł nadnerczy,
 • cierpią na chorobę Cushinga.

Łupież pstryOdpowiedź na pytanie dotyczące choroby, jaką jest łupież pstry: czy jest zaraźliwy i w jaki sposób można się na nią narazić, już znamy, warto jednak wiedzieć jak ustrzec się przed określonym schorzeniem.

Przestrzeganie kilku zasad pozwoli uniknąć zarażenia łupieżem pstrym. Ma to zastosowanie zarówno w odniesieniu do osób, które jeszcze nigdy nie doświadczyły choroby oraz tych, które zmagały się ze schorzeniem. Jednostka ma charakter nawracający. W związku z tym przy korzystaniu z publicznych miejsc należy:

 • mieć klapki na basenie,
 • pamiętać o dezynfekcji narzędzi fryzjerskich (można poprosić pracownika salonu, aby dokonał tej czynności na naszych oczach),
 • zdezynfekować łóżko przeznaczone do opalani w solarium,
 • zdezynfekować maszyny do ćwiczeń w siłowni.

W przypadku, gdy jeden z domowników cierpi na określony rodzaj schorzenia, trzeba również zachować szczególną ostrożność. Nie powinno używać się tych samych ręczników, odzieży, czy butów. Tak samo jest z przedmiotami, które przeznaczone są do pielęgnacji. Każdy mieszkaniec powinien mieć swój grzebień, gąbkę do kąpieli, czy przedmioty przeznaczone do pielęgnacji paznokci.

Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Oczywiście, że tak. Jednakże dzięki świadomości niebezpieczeństwa możemy uniknąć zarażenia. Wiedza pozwala zastosować takie środki, które uchronią nas przed trudną chorobą. W życiu czyha na nas wiele problemów, ale nie oznacza to, że mamy zamknąć się w domu. Musimy żyć, mając na uwadze różne trudności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *