Popularna przepuklina może wystąpić praktycznie w każdej części naszego ciała. Zatem czy istnieje jakiś skuteczny sposób, aby ustrzec się przed tą chorobą, a gdy już się pojawi – w jaki sposób ją leczyć?
Przepuklina przeponowa
Często nie ma żadnych skutecznych sposobów, aby uchronić się przed przepukliną. Zazwyczaj jest to możliwe tylko wtedy, gdy jej powstanie uwarunkowane jest naszym trybem życia. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku przepukliny przeponowej. Jest to rodzaj przepukliny, który może się u nas pojawić niezależnie od naszego trybu życia. Zazwyczaj tego typu choroba pojawia się w naszym organizmie na skutek nieszczęśliwego wypadku samochodowego, gdy uderzenie było tak silne, że nasze ograny wewnętrzne mogły ulec uszkodzeniu.
Warto wiedzieć, że przepuklina przeponowa to nic innego, jak przedostawanie się do klatki piersiowej zawartości jamy brzusznej. Tego typu choroba charakteryzuje się bardzo szczególnymi objawami. Należą do nich między innymi silne duszności, a także nieustająca zgaga. Często wielu pacjentów skarży się również na bóle nadbrzusza, czy też bóle w klatce piersiowej. W przypadku powstania przepukliny przeponowej mogą także pojawić się kłopoty z oddychaniem, a nawet silne wymioty. Jeżeli objawy się nasilają, powinniśmy czym prędzej zgłosić się do odpowiedniego lekarza.
Leczenie przepukliny przeponowej jest niezbędne, ponieważ jest to choroba, która może bezpośrednio zagrażać naszemu życiu. Zazwyczaj stosuje się leczenie farmakologiczne, jednak wielu lekarzy w zaawansowanych stadiach choroby, decyduje się przeprowadzić leczenie operacyjne.
Przepuklina pępkowa
Kolejnym rodzajem przepukliny, który równie często występuje u dużej grupy osób, jest przepuklina pępkowa. Warto pamiętać, że jest to najlżejszy rodzaj przepukliny i występuje zazwyczaj u małej grupy pacjentów. Często nie jest to groźna choroba i da się ją bardzo szybko wyleczyć.
Spowodowana ona jest tym, że bardzo małe dziecko nie ma dobrze rozwiniętych mięśni brzucha. Z tego powodu czasem w okolicy pępka mogą powstać wybrzuszenia. Choć wyglądają one czasem groźnie, nie ma powodów do obaw. Leczenie przepukliny pępkowej zazwyczaj jest szybkie i praktycznie bezbolesne. Przeważnie nakleja się dzieciom plaster w okolicy pępka, aby przytrzymać jego słabo rozwinięte mięśnie. Jednak często zdarza się, iż choroba mija sama, wraz z rozwojem naszego dziecka. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż wraz z biegiem lat mięśnie naszego dziecka stają się coraz bardziej silne.
Przepuklina przełyku
Kolejny rodzaj przepukliny, z którym również często możemy się spotkać, to przepuklina przełyku. Naukowcy opisują tę przepuklinę jako jedną z najbardziej popularnych chorób, której przyczyny powstania do tej pory nie poznano. Przepuklina przełyku może pojawić się wówczas, gdy mięśnie przełyku nie przylegają ściśle do przepony. Tym samym może dojść do przemieszczania się naszego żołądka. Bardzo popularne objawy tej choroby to przede wszystkim wymioty oraz zgaga. Występują one wspólnie, z tego powodu stosunkowo łatwo jest rozpoznać tę dolegliwość. Zazwyczaj podczas leczenia tego typu choroby stosowane są leki, jednak wielu lekarzy decyduje się również na leczenie tego rodzaju przepukliny operacyjnie.
Niestety bardzo wielu rodzajom przepuklin nie jesteśmy w stanie zapobiec. Jednak znając ich objawy, możemy we wczesnych stadiach skutecznie je wyleczyć. Jednak jest to możliwe tylko w przypadku, gdy będziemy systematycznie kontrolować swoje ciało.
Jedno jest pewne – z przepukliną zawsze jak najszybciej do lekarza. Nie ma na co czekać, bo samo nie przejdzie. Trzeba jak najszybciej się wyleczyć, bo bez tego będą duże kłopoty i powikłania. U mnie przepuklina mosznowa babrała się prawie pół roku.
Najważniejsze to jednak wybrać odpowiedniego lekarza. Bo jak widzę jak niektórzy zabierają się za leczenie przepukliny to mam wrażenie, że niektórzy znaleźli dyplom lekarza w chipsach…
Fajnie gdyby coś podobnego jeszcze się pojawiło