Leczenie operacyjne wrzodów żołądka

Choroba wrzodowa atakuje nas coraz częściej. O jej pojawianie się obwinia się głównie stres, brak aktywności fizycznej, spożywanie niezdrowych produktów i dań gotowych, a także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Schorzenie to rozwija się także na skutek zakażenia bakteriami Helicobacter pylori oraz u osób, które przyjmują duże ilości leków na bazie kwasu acetylosalicylowego.

Obecnie wrzody żołądka i dwunastnicy leczy się głównie za pomocą farmaceutyków, które podaje się w formie inhibitorów pompy protonowej. Ta nowatorska metoda leczenia cechuje się bardzo wysoką skutecznością oraz sprawia, że wrzody dwunastnicy i żołądka znacznie rzadziej nawracają. Pomocna jest również dieta na wrzody, która wyklucza spożywanie części produktów, zwłaszcza potraw ostrych, bardzo tłustych i ciężkostrawnych. Niestety, w części przypadków nie można wyleczyć wrzodów w inny sposób, niż operacyjnie.

Leczenie chirurgiczne wrzodów

Zazwyczaj lekarze podejmują się leczenia chirurgicznego wrzodów jedynie w ostateczności. Bezwzględnymi wskazaniami do jego podjęcia się natychmiast są powikłania choroby, takie jak krwotok z przewodu pokarmowego czy perforacja ścian żołądka. W pozostałych przypadkach leczenie operacyjne stosuje się głównie wtedy, gdy kuracja antybiotykami nie daje rezultatów, bądź gdy dolegliwości cechują się bardzo częstym nawracaniem. Operacyjnie należy też leczyć wrzody towarzyszące innym schorzeniom, np. chorobie Leśniewskiego-Crohna lub zespołowi Zollingera-Ellisona.

Nie spiesz si�� z insulin��

Na czym polega operacja?

W przypadku usuwania operacyjnego samego wrzodu wykonuje się zabieg polegający na wycięciu uszkodzonej przez niego śluzówki wraz z niewielkim kawałkiem zdrowej tkanki, która ją otacza. Zabieg ten skutkuje przerwaniem ciągłości przewodu pokarmowego, którą odtwarza się przez połączenie końca dwunastnicy ze zdrową częścią żołądka, bądź poprzez połączenie żołądka z pierwszą pętlą jelita cienkiego.

Przecięcie nerwów błędnych, czyli wagotomia, ma natomiast zmniejszyć wpływ tychże nerwów na gruczoły znajdujące się w błonie śluzowej żołądka. Gruczoły te odpowiadają za ilość wydzielanego kwasu solnego oraz pepsyny, które ułatwiają uszkadzanie przez wrzody śluzówki żołądka. Zabieg ten często skutkuje pojawieniem się powikłania, polegającego na zwężeniu się odźwiernika żołądka, przez co konieczne może być jego chirurgiczne poszerzenie po kilku latach.

W przypadku zwężenia odźwiernika wykonuje się natomiast podłużne przecięcie jego błony śluzowej w celu zszycia tych fragmentów w sposób umożliwiający zachowanie ich naturalnej szerokości. Operacja ta nie wiąże się z większym ryzykiem, jednak cechuje się ona dość niską skutecznością i częstymi nawrotami dolegliwości.

Krwawiące wrzody i perforacja

Krwawiące wrzody są zwykle bezwzględnym wskazaniem do natychmiastowej operacji. Operację może zastąpić gastroskopia, podczas której gastrolog może na pewien czas zatrzymać krwawienie za pomocą klipsów naczyniowych, fotokoagulacji laserowej, bądź koagulacji argonowej. Podczas endoskopii można również zastosować środki obkurczające naczynia.

W przypadku perforacji ścian żołądka konieczne jest natomiast wykonanie operacji na otwartym brzuchu. Polega ona na zaszyciu otworu i wycięciu zamienionej chorobowo ściany żołądka. Pacjenci powinni jednak pamiętać, że leczenie chirurgiczne nie daje gwarancji braku nawrotu choroby. Bardzo często po wycięciu jednego krwawiącego wrzodu w innym miejscu pojawia się kolejny wrzód. Ponadto u wielu operowanych osób dochodzi do powikłań, takich jak: nawracające biegunki, anemia czy znaczny spadek wagi ciała.

3 odpowiedzi do artykułu “Leczenie operacyjne wrzodów żołądka

 1. pacjent

  Wycięcie wrzodów to ostateczność. Nie powinno się do tego dopuszczać, bo każda operacja to ogromne ryzyko. U mojego brata powikłania były znacznie groźniejsze, niż same wrzody i gdyby wiedział, że tak to się skończy, to na pewno na zabieg by się nie zgłosił. Zwłaszcza, że są już tak dobre leki na wrzody, że można bez problemu je wyleczyć.

  1. student

   W dzisiejszych czasach nawet lekarze nie zalecają wycinania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Wiąże się z tym zbyt wielkie ryzyko, więc lepiej stosować inhibitory. Wrzody można wyleczyć bez żadnego cięcia, wystarczy dobrać dobre leki.

 2. Linux VPS

  Dzieki dobrej farmakoterapii leczenie operacyjne wrzodow zoladka i dwunastnicy nie jest juz tak czesto niezbedne i ogranicza sie raczej do leczenia powiklan choroby wrzodowej zoladka i dwunastnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *