Czym są prosaki? Są to występujące na naszym ciele mało estetyczne grudki zastoinowe. Jest to efekt nadmiernego gromadzenia się sebum w ujściach gruczołów łojowych. Prosaki same w sobie nie są groźne, nie są bolesne, ani nie są miejscem siedliska drobnoustrojów. Główną przyczyną ich usuwania jest fakt że szpecą.
Prosaki na twarzy są częstym problem estetycznym, z którym borykają się ludzie w każdym wieku. Prosaki pod oczami lub prosaki na ustach mogą być w szczególności nieprzyjemne w momencie gdy popularna metoda ludowa metoda ich usuwania, czyli wydrapanie ich igłą doprowadzi do zakażenia skóry, a w dalszej kolejności do niebezpiecznych powikłań, zależnych od miejsca pojawienia się zakażenia.
Prosaki leczenie
Gdy prosaki dopiero się pojawiają na twarzy można je usunąć bez zbytniej ingerencji za pomocą specjalistycznych zabiegów, takich jak mikrodermabrazja, polegająca na ścieraniu zewnętrznych warstwa naskórka. Prosaki można również leczyć chemicznie, poprzez potraktowanie skóry kwasem. Najczęściej jest to kwas pirogronowy, migdałowy, salicylowy i glikolowy. Usuwa to stare złuszczone komórki i umożliwia oczyszczenie się ujść porów z sebum.
Jak usunąć prosaki?
Niektórzy proponują usuwanie prosaków domowymi metodami mechanicznymi, czyli nakłuwanie grudki igła i wyciskanie bądź wydrapywanie zawartości. Jest to w szczególności problematyczne, gdy prosaki są na powiece. Jest to bardzo niebezpieczna strefa naszej twarzy, z powodu groźnych powikłań jakie mogłyby wystąpić w wypadku zakażenia. Do mniej groźnych powikłań mogą należeć zmiany bliznowe lub przebarwienia. Usuwanie prosaków mechaniczne powinno być wykonane w wykwalifikowanym gabinecie, przez specjalistów, daje to wtedy największe szanse na ich pomyślne sunięcie bez ryzyka nieprzyjemnych powikłań. Niestety żadna metoda nie daje pewności, że prosaki nie powrócą.