Profilaktyka raka piersi – badanie usg piersi

Nie od dziś wiadomo, że zachorowania na wiele chorób można uniknąć, jeśli stosuje się odpowiednią profilaktykę. Podobnie jest w przypadku nowotworów. Jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet jest nowotwór piersi. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać takie badania jak mammografia, czy też usg piersi.

Badanie usg piersi – na czym to polega

Prawdopodobnie każdy miał w życiu styczność z badaniem usg. Z pomocą usg bada się bowiem bardzo wiele narządów. Jest to dosyć skuteczna metoda diagnostyczna. Jednakże, co to właściwie jest usg? Ultrasonografia, bo takie właśnie jest rozwinięcie skrótu usg, to badanie, polegające na tworzeniu obrazu tkanek poszczególnych narządów. Dzięki temu, możliwe jest dostrzeżenie nawet najmniejszych elementów w konkretnych narządach. W usg obrazowanie umożliwia wykorzystanie ultradźwięków.

Badanie usg piersi nie różni się w zasadzie od badania innych części ciała. Przed przeprowadzeniem badania lekarz smaruje piersi specjalnym żelem, a następnie jeździ po nich głowicą aparatu ultrasonograficznego. Usg piersi nie jest bolesne, dlatego absolutnie nie ma się czego obawiać.

Co daje badanie usg piersi?

Usg piersi pozwala na wczesne wykrycie guzów. Bardzo często nie są to guzy złośliwe. Tym nie mniej, jeśli występują, to należy je zwykle wyciąć. Unikanie usg piersi może doprowadzić do tego, że niezauważone w porę zupełnie niegroźne guzy zmienią się w nowotwór złośliwy. W takiej sytuacji natomiast leczenie jest już o wiele trudniejsze.

Nie spiesz si�� z insulin��

Badanie usg piersi powinno być wykonywane regularnie. Co prawda, u kobiet w starszym wieku ryzyko wystąpienia nowotworu jest większe, to jednak może on pojawić się również u całkiem młodych kobiet. Dlatego też, każda kobieta, niezależnie od wieku, powinna od czasu do czasu wykonywać usg piersi.

Jak chronić się przed nowotworem piersi?

Warto to powtarzać, że szybko wykryty nowotwór piersi daje dobre rokowania. Dlatego też, należy podejmować wszelkie możliwe środki profilaktyczne. Środkiem profilaktycznym jest oczywiście usg piersi, jednak to nie wystarczy. Badanie usg piersi ma swoje ograniczenia. W niektórych przypadkach, badanie to może nie wykazać guza, który jest w piersi. Dlatego też, oprócz usg piersi należy również wykonywać mammografię. Jest to badanie o wiele dokładniejsze. Mammografia gwarantuje większą skuteczność w wykrywaniu nowotworu. Ponadto, środki profilaktyczne to nie tylko poddawanie się regularnemu badaniu. Kobiety do pewnego stopnia mogą bronić się przed nowotworem na własną rękę. Należy regularnie sprawdzać, czy na piersiach nie pojawiają się jakieś nienaturalne pogrubienia. W przypadku wyczucia czegoś takiego, należy niezwłocznie udać się do onkologa. Lekarz przebada nas, zwykle przeprowadzi badanie usg piersi, a następnie zdecyduje, czy potrzebna jest jeszcze mammografia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *