Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to jedna z najczęściej występujących chorób, obejmujących górne drogi oddechowe. Na zapalenie oskrzeli zapadają rokrocznie tysiące osób. Część z nich nie jest nawet tego świadoma i mamy wówczas do czynienia z „przechodzeniem” tego schorzenia, co jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ może mieć swoje konsekwencje w przyszłości.

Zapalenie oskrzeli to schorzenie, które dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Objawy zapalenia oskrzeli mogą być różne. Zazwyczaj można się spotkać z kilkoma objawami jednocześnie.

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli?

Jak objawia się zapalenie oskrzeli? Istnieje kilka niezwykle charakterystycznych dolegliwości, związanych z tym schorzeniem:

Nie spiesz si�� z insulin��
  • kaszel suchy (który dla osoby chorej jest niezwykle męczący), stopniowo przekształcający się w kaszel mokry związany z odkrztuszaniem wydzieliny,
  • niewielka gorączka,
  • ból głowy,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Diagnozowanie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli diagnozowane jest głównie na podstawie badania fizykalnego u lekarza. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, dzięki któremu uzyskuje informacje na temat dolegliwości, na które taki pacjent cierpi, wraz z czasem i częstotliwością ich występowania. Do wykonania badania wykorzystywany jest ponadto stetoskop. Niekiedy lekarz zleca inne bardziej specjalistyczne badania, które mogą pomóc w postawieniu trafnej diagnozy. Dotyczy to szczególności przypadków, w których pacjent choruje przewlekle na inne schorzenia dróg oddechowych lub też gdy dolegliwości, które go dotykają, nie wskazują jednoznacznie na zapalenie oskrzeli.

Czytaj również: http://zawalserca.net/zapalenie-oskrzeli-u-dzieci/

Wśród dodatkowych badań pod kątem zapalenia oskrzeli można znaleźć m.in. radiogram klatki piersiowej (wykonywany w przypadku występowania objawów, które mogą świadczyć także o zapaleniu płuc) oraz badania mikrobiologiczne, dzięki którym można stwierdzić czy organizmu nie zaatakowały bakterie lub wirusy odpowiadające za zupełnie inne schorzenia.

Zapobieganie zapaleniu oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to choroba, jakiej w niektórych przypadkach można zapobiec. Należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy unikać kontaktu z chorującymi osobami. Warto jest także unikać palenia papierosów. Powodują one podrażnienie górnych dróg oddechowych. Równie niebezpieczne jest bierne palenie. Na zapalenie oskrzeli są bowiem narażone również osoby, które przebywają w zadymionych pomieszczeniach. Bardzo istotne jest unikanie kontaktu z czynnikami, które mogą wywoływać alergię. Oprócz tego ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli znacznie spada w przypadku zaszczepienia się przeciwko grypie lub krztuścowi.

Gdy mimo tego dojdzie do zachorowania na zapalenie oskrzeli, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Zwlekanie może się skończyć w takim przypadku bardzo poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Domowe sposoby leczenia są zwykle zbyt słabe do skutecznego wyleczenia się. Powinno się je stosować wyłącznie jako leczenie uzupełniające do terapii, którą lekarz zaproponuje na podstawie dokładnego badania.

2 odpowiedzi do artykułu “Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli

  1. Asia

    Po co nam lekarze jak mamy sami diagnozować zapalenie oskrzeli? Przecież to oni powinni rozpoznawać, że coś jest nie tak. Jak dziecko ma kaszel to idę do lekarza, a nie sama próbuję się domyślić co mu jest.

  2. środa

    Nie o to chodzi, ale chodzi o to, żeby objawy zapalenia oskrzeli nie zostały zlekceważone. Zwłaszcza jak jest piątek i niektórzy rodzice mówią, że poczekają przez weekend żeby przeszło dzieciakom i było lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *