Czym jest refluks żołądka

Jedzenie to nie tylko konieczność, która podyktowana jest naszą fizjologią. Choć nie da się ukryć, że musimy jeść, aby żyć, to jednak przecież to, co jemy, naprawdę ma znaczenie. W końcu jedzenie to jedna z tych małych, codziennych przyjemności. Życie jednak jest zdecydowanie za krótkie na to, by chorować. W dodatku choroby mogą uniemożliwić nam te właśnie zwyczajne, codzienne przyjemności. A taką czynność jak jedzenie, które przecież powinno być niezwykle przyjemne – zamienić w prawdziwy horror. I do takich chorób z całą pewnością należy refluks żołądkowy.

Czym jest refluks?

Refluks to choroba związana z cofaniem się treści żołądkowych z żołądka do przełyku. Za ten stan chorobowy odpowiedzialny jest mięsień zwieracza dolnego przełyku. Zdrowy mięsień zwieracza dolnego przełyku rozkurcza się w przypadku przełykania przez nas pokarmu, w celu ułatwienia nam tej czynności i po połknięciu natychmiast kurczy się na nowo, by uniemożliwić powrót połkniętych treści na nowo do przełyku. W sytuacji, gdy zapadamy na refluks – mięsień ten działa niewydolnie, ma problemy z ponownym kurczeniem się. A powoduje to właśnie cofanie się treści żołądkowych. Najgorszą rzeczą jest fakt, że poza połkniętym pokarmem z żołądka do przełyku wędrują również enzymy trawienne oraz kwas solny. A to może powodować szereg niezwykle nieprzyjemnych i uciążliwych objawów.

Objawy refluksu

Refluks żołądkowo-przełykowy charakteryzuje się między innymi:

Nie spiesz si�� z insulin��

 – cofaniem treści żołądkowych,

 – uczuciem palenia w przełyku,

 – uczuciem palenia w jamie ustnej,

 – uczuciem gorzko-kwaśnego smaku w ustach,

 – zgagą,

 – bólem szyi,

 – bólem gardła,

 – palącym bólem mostka,

 – odbijaniem,

– w skrajnych przypadkach również wymiotami.

Przez ten promieniujący ból mostka i silne uczucie pieczenia niekiedy dochodzi do sytuacji, w której refluks pomylony może zostać, zwłaszcza przez niewprawne i niedoświadczone oko, z objawami zawału serca (a o tym więcej przeczytasz tutaj: http://poradnikrefluksowy.pl/). I choć refluks nie jest aż tak groźną chorobą – z całą pewnością należy do chorób, które należy leczyć już w chwili, w której pojawią się pierwsze objawy. Refluks nieleczony może zaprowadzić do zapalenia oskrzeli czy też nadżerki śluzówki przełyku.

Leczenie refluksu

Leczenie refluksu polega przede wszystkim na zmianie diety. Dieta w leczeniu refluksu ma znaczenie wręcz kluczowe. Stosowane są również lekarstwa, które hamują produkcję kwasów żołądkowych, a także te, które mają na celu poprawienie napięcia zwieracza przełyku. Stosuje się również leki, które mają na celu osłaniać błony śluzowe przełyku – te, które są szczególnie narażone na uszkodzenia, które wywołuje cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jednak lekarstwa to tylko jedna część. Najważniejsza jest dieta lekkostrawna, która ogranicza przyjmowanie kwasów z otoczenia. I tego właśnie lekceważyć nie można.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *