Jedzenie to nie tylko konieczność, która podyktowana jest naszą fizjologią. Choć nie da się ukryć, że musimy jeść, aby żyć, to jednak przecież to, co jemy, naprawdę ma znaczenie. W końcu jedzenie to jedna z tych małych, codziennych przyjemności. Życie jednak jest zdecydowanie za krótkie na to, by chorować. W dodatku choroby mogą uniemożliwić nam te właśnie zwyczajne, codzienne przyjemności. A taką czynność jak jedzenie, które przecież powinno być niezwykle przyjemne – zamienić w prawdziwy horror. I do takich chorób z całą pewnością należy refluks żołądkowy.
Czym jest refluks?
Refluks to choroba związana z cofaniem się treści żołądkowych z żołądka do przełyku. Za ten stan chorobowy odpowiedzialny jest mięsień zwieracza dolnego przełyku. Zdrowy mięsień zwieracza dolnego przełyku rozkurcza się w przypadku przełykania przez nas pokarmu, w celu ułatwienia nam tej czynności i po połknięciu natychmiast kurczy się na nowo, by uniemożliwić powrót połkniętych treści na nowo do przełyku. W sytuacji, gdy zapadamy na refluks – mięsień ten działa niewydolnie, ma problemy z ponownym kurczeniem się. A powoduje to właśnie cofanie się treści żołądkowych. Najgorszą rzeczą jest fakt, że poza połkniętym pokarmem z żołądka do przełyku wędrują również enzymy trawienne oraz kwas solny. A to może powodować szereg niezwykle nieprzyjemnych i uciążliwych objawów.
Objawy refluksu
Refluks żołądkowo-przełykowy charakteryzuje się między innymi:
– cofaniem treści żołądkowych,
– uczuciem palenia w przełyku,
– uczuciem palenia w jamie ustnej,
– uczuciem gorzko-kwaśnego smaku w ustach,
– zgagą,
– bólem szyi,
– bólem gardła,
– palącym bólem mostka,
– odbijaniem,
– w skrajnych przypadkach również wymiotami.
Przez ten promieniujący ból mostka i silne uczucie pieczenia niekiedy dochodzi do sytuacji, w której refluks pomylony może zostać, zwłaszcza przez niewprawne i niedoświadczone oko, z objawami zawału serca (a o tym więcej przeczytasz tutaj: http://poradnikrefluksowy.pl/). I choć refluks nie jest aż tak groźną chorobą – z całą pewnością należy do chorób, które należy leczyć już w chwili, w której pojawią się pierwsze objawy. Refluks nieleczony może zaprowadzić do zapalenia oskrzeli czy też nadżerki śluzówki przełyku.
Leczenie refluksu
Leczenie refluksu polega przede wszystkim na zmianie diety. Dieta w leczeniu refluksu ma znaczenie wręcz kluczowe. Stosowane są również lekarstwa, które hamują produkcję kwasów żołądkowych, a także te, które mają na celu poprawienie napięcia zwieracza przełyku. Stosuje się również leki, które mają na celu osłaniać błony śluzowe przełyku – te, które są szczególnie narażone na uszkodzenia, które wywołuje cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jednak lekarstwa to tylko jedna część. Najważniejsza jest dieta lekkostrawna, która ogranicza przyjmowanie kwasów z otoczenia. I tego właśnie lekceważyć nie można.