Jęczmień na oku może pojawić się w każdej chwili, najczęściej jednak wtedy, gdy spada odporność organizmu. Na wystąpienie jęczmienia nie ma wpływu ani płeć, ani wiek.
Co to jest jęczmień na oku
Jęczmień nie jest chorobą, ale tylko nieprzyjemną dolegliwością. Nagle na powiece pojawia się czerwony ropień, który najpierw swędzi, a potem boli. Jego wielkość zależy od tego, czy obejmuje jeden, czy więcej gruczołów łojowych powieki. Najczęściej pojawia się na powiece zewnętrznej (zapalenie gruczołów przyrzęsowych Zeissa lub Molla), ale czasami może wystąpić także na powiece wewnętrznej (zapalenie gruczołów tarczkowych Meiboma). U niektórych osób występuje skłonność do nawracających jęczmieni, wtedy może się on przekształcić w gradówkę lub stan zapalny brzegów powieki. (Więcej: http://jeczmiennaoku.pl/co-na-jeczmien-na-oku/)
Przyczyny jęczmienia
Jęczmień oka jest efektem zakażenia bakteryjnego gronkowcem lub znacznie rzadziej innym drobnoustrojem. Najczęściej do infekcji dochodzi w wyniku nie przestrzegania zasad higieny, dlatego uznawana jest za infekcję brudnych rąk. Częste przecieranie oczu rękami może skutkować wywołaniem stanu zapalnego powieki.
Jęczmień może powstać również pod wpływem działania innych niekorzystnych czynników, zadymione pomieszczenia, opary środków chemicznych mogą niekorzystnie oddziaływać na drożność gruczołów powiek.
Bardzo częstą przyczyną jęczmienia u kobiet są kosmetyki, które mogą powodować podrażnienie. Niezmyty dokładnie makijaż prowadzi do zatkania gruczołów łojowych powiek i pojawienia się jęczmienia.
Objawy jęczmienia
Powstanie jęczmienia zwiastuje swędzenie brzegu powieki, potem pojawia się zaczerwienienie, a po kilku dniach wyraźny ropień. Może on powstać na powiece zewnętrznej lub znacznie rzadziej na wewnętrznej. Przez kilka dni ropień dojrzewa i pęka, co pozwala na opróżnienie ropnia. Stopniowo dolegliwości ustępują w ciągu kilku dni.
Leczenie jęczmienia
Jęczmień w oku najczęściej nie wymaga specjalnego leczenia. Wystarczy zastosować dostępne bez recepty krople do oczu lub maści, farmaceuta pomoże wybrać najlepsze.
Nawracający jęczmień lub jęczmień wewnętrzny wymagają wizyty u okulisty i wykonania badań, które pomogą dokładnie określić rodzaj zakażenia i dostosować leczenie. Może okazać się, że konieczne jest zastosowanie kropli lub maści z antybiotykiem.
W przypadku jęczmienia wewnętrznego lub gradówki (przewlekła postać jęczmienia) konieczna jest interwencja chirurga okulisty i wyłuskanie ropnia.
Domowe metody na jęczmień
Wiele osób, chcąc szybciej pozbyć się jęczmienia na oku, stosuje sposoby domowe. Najczęściej są to ciepłe okłady z herbaty lub ziół. Ciepło powoduje szybsze dojrzewanie ropnia i jego pęknięcie. Na podobnej zasadzie działa stosowanie gotowanego jajka lub pocieranie złotem. Tarcie powoduje zwiększenie temperatury i dojrzewanie ropnia, nie ma znaczenia jakim materiałem będziemy to robić.
Stosując domowe sposoby trzeba pamiętać o zachowaniu warunków higieny, by nie doprowadzić do ponownego zakażenia ropnia, leczenie byłoby w tym wypadku znacznie dłuższe, a dolegliwości bardziej dokuczliwe.
Z każdym lekarzem jest tak samo. Jak go dziennikarze zapytają, to będzie mówił, że nic takiego nie działa, a jak się robi spokojniejsza gadka sam na sam, to po cichu przyzna, że najlepszy sposób na jęczmień na oku to pocieranie go złotą obrączką.
Nie tylko dziennikarze. Chodzi o to, że pomiędzy sobą lekarze też będą rozmawiali tylko i wyłącznie w oparciu o wyniki badań i takie tam. Dopiero bliskim znajomym powiedzą, że jęczmień na oku najlepiej pocierać złotą obrączką, a nic innego lepiej na to nie pomoże.