Kłykciny kończyste (łac.condylomata acuminata), zwane również brodawkami wenerycznymi lub brodawkami płciowymi, to choroba weneryczna wywołana infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który powoduje zmiany w okolicy genitaliów.
Jak wynika ze statystyk, zakażenie tym wirusem dotyczy aż 60 % osób, prowadzących aktywne życie seksualne. Jednak spośród aż 120 typów HPV, tylko dwa z nich (HPV 6 orz HPV 11) doprowadzają do wystąpienia kłykcin kończystych (dotyczy to niespełna 3 % chorych).
TEST NA HPV – KLIKNIJ I ZAMÓW
Kłykciny kończyste – typowe objawy
Zachorowanie na kłykciny kończyste, zwykle wiąże się z wystąpieniem wykwitów naskórnych, w formie nitkowatych wypustek lub brodawek o lekko różowawym lub brunatny kolorze.
U mężczyzn zmiany te występują przede wszystkim w okolicy żołędzia, na wędzidełku, ale również w rowku zażołędnym, a nawet na wewnętrznej blaszce napletka. Zdarza się, że pojawiają się one przy ujściu cewki moczowej, na worku mosznowym, a także na odbycie i pachwinach.
U kobiet natomiast wykwity naskórne pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie (zarówno jej przedsionku jak i wnętrzu) i podobnie jak u mężczyzn, także na ujściu cewki moczowej.
Chorobie nie towarzyszy ani ból, ani świąd, dlatego chory rzadko decydują się odwiedzić lekarza.
Kłykciny kończyste – leczenie
Leczenie polega na farmakologicznym lub operacyjnym usunięciu brodawek.
Aby zdiagnozować chorobę, należy w pierwszej kolejności wykonać badanie na HPV (zwane również testem na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego). Nie zawsze bowiem brodawki pojawiają się wkrótce po zakażeniu. Zdarza się, że na pierwsze objawy trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, co w efekcie oznacza dalsze zarażenie partnerów seksualnych, przez nieświadomego nosiciela wirusa.
czytaj też: http://hpvwirus.pl/klykciny-konczyste-u-mezczyzn/
Uzyskanie pozytywnego wyniku, należy skonsultować z lekarzem wenerologiem, który wskaże sposób leczenia odpowiednie dla stadium choroby.
Mimo iż pozbycie się samego wirusa z organizmu jest bardzo trudne, to jednak konieczne jest usuwanie brodawek, które w przypadku zaniechania leczenia, mogą przekształcić się w formy nowotworowe.
Obecnie w medycynie stosuje się kilka metod leczenia objawowego i zapobiegawczego:
- podofilotoksyny (stosowane miejscowo, przede wszystkim na błony śluzowe), które zastąpiły stosowany dotychczas 20 % roztwór podofiliny,wywołujący szereg skutków ubocznych tj. bóle brzucha, wymioty czy uszkodzenie nerek. Podofilotoksyna to oczyszczona podofilina, która jest tym samym mniej toksyczna i bardziej skuteczna.
- 5-fluorouracyl w formie kremu do aplikacji na niewielkie powierzchnie zmian.
Interferon alfa, stosowany na dużych powierzchniach, zwykle po zabiegu usunięcia brodawek. Specyfik ten ma również działanie antywirusowe, jednak nie daje gwarancji całkowitej eliminacji wirusa z organizmu. - Imikwimod jest to lek do stosowania miejscowego, który dodatkowo stymuluje samodzielne wytwarzanie przez organizm cytokin, zwiększających odporność i wspierających tym samym zwalczanie wirusa. Lek nie powoduje istotnych skutków ubocznych, dlatego stosuje się go także u dzieci.
- Kriochirurgia (krioterapia) metoda usuwanie brodawek, poprzez zastosowanie ciekłego azotu lub podtlenku azotu na zmienione chorobowo miejsca.
- Laseroterapia, która wykorzystuje do usuwania brodawek laser CO2. Metoda ta istotnie ogranicza nawroty choroby,dlatego też jest bardzo często stosowana, także u kobie w ciąży.
- Leczenie chirurgiczne, podejmowane w przypadku bardzo rozległych zmian chorobowych, gdy inne metody nie są skuteczne. Zabieg usunięcia brodawek wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym.
- Szczepionka przeciwko HPV, która zapobiega zakażeniu wirusem, dlatego powinna być wykonana jeszcze przed rozpoczęciem aktywnego życia seksualnego.
Kłykciny kończyste wywołane przez dwa typy wirusa HPV, nie są groźną chorobą, jednak zaniechanie leczenia może doprowadzić do przekształcenia się wykwitów naskórnych w formy nowotworowe, które są już niebezpieczne. Z tego względu wykonane badanie na HPV, pozwoli na podjęcie leczenia i usunięcie nieestetycznie wyglądających brodawek.
Szczepionka na HPV może ochronić przed rakiem szyjki macicy, ale to pokolenie naszych córek już odczuje a nie my. Mu na szczepienia nie mamy się co napalać.
Nie wiadomo jak działa szczepionka na HPV. To znaczy na pewno zapobiega zarażeniu się tym wirusem, a już zwłaszcza jego najbardziej groźnymi typami. Ale z drugiej strony skutki uboczne mogą pojawiać się po wielu latach. I okazuje się, że nie ma na razie wiedzy na ten temat, więc pozostaje być dobrej myśli…