Jakie leki na cholesterol pomogą?

Wysoki poziom cholesterolu, pociąga za sobą konieczność zmiany diety i podniesienie sprawności fizycznej organizmu tzn. mniej tłuszczów nasyconych, bez tłuszczów trans i więcej aktywności. Jeśli to nie obniża”złego” cholesterolu (LDL), lekarz może zaproponować leki farmaceutyczne. (Nadal jednak należy utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe i stylu życia). Istnieje kilka różnych rodzajów leków na receptę, które obniżają poziom LDL.

Najczęściej przepisywane leki na cholesterol to statyny. Jest to zazwyczaj pierwszy rodzaj leku, który lekarze zalecają na obniżenie LDL. Mają także niższe stężenie triglicerydów, które są innym rodzajem tłuszczu we krwi i łagodnie podnosi poziom „dobrego” cholesterolu (HDL).

Statyny obejmują:

Nie spiesz si�� z insulin��

Atorwastatyna (Lipitor)
Fluwastatyna (Lescol)
Lovastatyna
Pitawastatyna (Livalo)
Prawastatyna (Pravachol)
Rosuvastatin (Crestor)
Simwastatyna (Zocor)

Badania wykazują, że statyny zmniejszają ryzyko wystąpienia „zdarzenia sercowo-naczyniowego”, takiego jak zawał serca. Dziecięce oczyszczanie z kamieni kałowych także wykorzystuje statyny. Działania niepożądane mogą obejmować problemy z jelitami, uszkodzenie wątroby (rzadko) i zapalenie mięśni. Istotną informacją dla chorych jest to że, należy unikać grejpfruta i soku z grejpfruta podczas przyjmowania statyn. Grapefruit utrudnia organizmowi stosowanie tych leków.

Niacyna to również zalecany lek na cholesterol

Zawiera witaminę B, znaną również, jako kwas nikotynowy, znajduje się w żywności, ale jest również dostępna w dużych dawkach na receptę. Obniża cholesterol LDL i zwiększa poziom cholesterolu HDL.

Przykłady obejmują:

Niaspan
Nicoar

Badania nie wykazały, że dodanie niacyny, gdy już przyjmuje się statynę, dodatkowo obniża ryzyko chorób serca, a o tym przeczytasz tutaj – http://badamyprostate.pl/artykuly-i-porady/moze-powstac-kamien-kalowy/.

Leki działające w jelicie

Co to jest: Lekarz może nazywać te leki „żywicą kwasu żółciowego” lub „preparatami kwasu żółciowego”. Praca wewnątrz jelita. Wiążą się z żółcią z wątroby i zapobiegają jej wchłanianiu z powrotem do krwi. Żółć jest w dużej mierze z cholesterolu, więc leki te obniżają podaż cholesterolu.

Przykłady obejmują:

Colestipol (Colestid)
Cholestyramina (prewalit)
Colesevelam (WelChol)

Inny rodzaj leku, ezetymib (Zetia), obniża zły cholesterol LDL przez blokowanie absorpcji cholesterolu w jelicie cienkim. Badania wykazały, że u osób, które miały już zawał serca, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowych, takich jak inny zawał serca, gdy pacjent przyjmuje również statynę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *