Kolka nerkowa – jak się przed nią ustrzec?

Kolka nerkowa to niezwykle uciążliwa i bolesna przypadłość, która jest następstwem kamicy nerkowej. U jej podstaw leży zaburzenie równowagi między krystalizacją a rozpuszczaniem kryształów moczu. W warunkach zwiększonej kwasowości moczu oraz kumulacji szczawianów, fosforanów czy kwasu moczowego dochodzi do nadmiernego wytracania kryształów i powstawania coraz większych złogów, aż do uformowania się kamieni blokujących odpływ moczu.

Czynniki najczęściej powodujące kamicę nerkową to:

 • dieta bogata w białko, szczawiany, wapń oraz kwas askorbinowy
 • zbyt mała podaż płynów (poniżej 1200 ml na dobę)
 • zaburzony odpływ moczu (guzki i torbiele w drogach moczowych, wady anatomiczne, przerost prostaty)
 • zaburzenia metaboliczne prowadzące do wzmożonego wydalania z moczem szczawianów, kwasu moczowego i wapnia
 • płeć męska: mężczyźni chorują znacznie częściej niż kobiety
 • picie wody wysokozmineralizowanej
 • nawracające zakażenia układu moczowego

Niektórych z wymienionych czynników można unikać, zapobiegając tym samym rozwojowi kolki nerkowej. O profilaktykę kolki nerkowej powinny szczególnie zadbać osoby, w rodzinie których stwierdzono występowanie kamicy nerkowej. Ponad 25% przypadków kamicy ma bowiem podłoże dziedziczne. Wskazana jest wtedy dieta uboga w mięso, alkohol, truskawki, rabarbar, szczaw, szpinak, kakao, kawę i herbatę. Ponadto należy pić minimum dwa litry wody niskozmineralizowanej dziennie i leczyć każdą infekcję układu moczowego.

A gdy już dojdzie do rozwoju kamicy nerkowej, jak ją rozpoznać? Podstawowym objawem jest ból towarzyszący kolce nerkowej. Jest to ból bardzo charakterystyczny, zlokalizowany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i promieniujący do pachwiny. Może zmieniać lokalizację wraz z wędrówką kamienia w kierunku dolnych odcinków układu moczowego. Najczęściej jest jednostronny i ma charakter skurczowy, z okresami nasilenia i spadku natężenia bólu. Ile trwa kolka nerkowa? Jeśli niewielkich rozmiarów kamień zostanie samoistnie usunięty, ból może nagle ustąpić po kilku czy kilkunastu minutach. Gdy zaś kamień utknie w świetle moczowodu, ból może się przedłużać do kilku dni i wtedy wymagane jest picie dużych ilości wody i stosowania leków rozkurczowych w celu ułatwienia wydalenia kamienia z moczem.

Nie spiesz si�� z insulin��

Czytaj również: Portal o Kamicy Nerkowej – uro.net.pl

Najpoważniejszym powikłaniem kolki nerkowej jest niewydolność nerek o charakterze ostrym lub przewlekłym z koniecznością przeprowadzania dializ. Inne komplikacje to zakażenie układu moczowego i posocznica, roponercze lub nadciśnienie o podłożu nerkopochodnym.

2 odpowiedzi do artykułu “Kolka nerkowa – jak się przed nią ustrzec?

 1. słowik

  Nie wiem nadal jak się zabezpieczyć, żeby kolka nerkowa mi nie dokuczała, bo w dużej mierze jest to schorzenie, które będę dziedziczył po ojcu i dziadku. I jak widziałem ataki kolki nerkowej zwłaszcza u dziadka, to przecież nie wiem czy jest to do wytrzymania dla normalnego faceta.

 2. Pokemon

  Nie będziesz dziedziczył kolki nerkowej, bo będziesz dziedziczył skłonności, a to dwie różne sprawy. To tak jak z przerostem prostaty, którego też nie można odziedziczyć, ale styl życia na fotelu i objadanie się tłustymi fast foodami można. I właśnie to powoduje większość kłopotów ze zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *