Leczenie koślawości kolan

Koślawość kolan jest przypadłością, która często dotyka dzieci w wieku przedszkolnym. Również niektóre osoby dorosłe uskarżają się na to schorzenie, o czym świadczy ich specyficzny chód. Istnieje wiele sposobów, które pozwalają na skuteczne leczenie tej wady.

Zdiagnozowanie koślawych kolan wymaga przeprowadzenie kilku badań, w tym usg kolana. Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie ocenić stopień zaawansowania przypadłości. Ma to duże znaczenie przy wyborze odpowiedniej formy leczenia. Jeżeli schorzenie nie ma charakteru zaawansowanego, leczy się je przez odpowiednie ćwiczenia korekcyjne. Ortopeda udzieli nam odpowiedzi na pytania, jaki trening jest dla nas najlepszy. Głównym celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni, co znacząco poprawia stan chorego. Zapewnienie odpowiedniego napięcia umięśnienia pozytywnie wpływa na rezultaty. Częstymi ćwiczeniami, które wykonuje osoba z koślawymi kolanami są przysiady, nożyce oraz spychanie kolan w dół. Zestaw konkretnych czynności oraz czas i intensywność ich wykonywania zależne są od indywidualnego przypadku.

Dobry ortopeda w Gdańsku? Sprawdź http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopedia w Centrum Zdrowia Lifemedica Gdańsk

Istnieją również inne formy aktywności, które zaleca się osobom z koślawymi kolanami. Jedną z nich jest pływanie, które może przynieść pozytywne rezultaty w stosunkowo niedługim czasie. W walce z koślawością kolan wykorzystuje się również hipoterapię, czyli jazdę na koniu. Także jazda na rowerze może znacząco zmniejszyć odległość między kostkami i pomóc w leczeniu tego schorzenia.

Nie spiesz si�� z insulin��

Niezbędny jest również odpowiedni dobór obuwia. Osoba uskarżająca się na koślawość kolan powinna uzyskać specjalne buty, które poprawią jej chód. Czasami wystarczą odpowiednie wkładki. W cięższych przypadkach stosuje się specjalne szyny ortopedyczne. Takie narzędzia cechują się dużą skutecznością, jednakże mogą powodować pewien dyskomfort chorego. Dlatego dla osób, u których schorzenie nie ma charakteru zaawansowanego, z reguły stosuje się ćwiczenia korekcyjne, które zatrzymują wadę lub ją nawet korygują.

Z uwagi na to, że powodem koślawości kolan może być niedobór mikroelementów wzmacniających kości, w leczeniu powinno się stosować odpowiednią dietę. Zaleca się spożywanie ryb i margaryny, które są bogate w witaminę D. Z kolei bogatym źródłem magnezu, który jest budulcem kości, są wszelkie przetwory mleczne.

Jeżeli schorzenie jest bardzo zaawansowane, niezbędna wydaje się być operacja chirurgiczna. Polega ona na przecięciu kości i ustawieniu ich w pozycji jak u zdrowego człowieka. Następnie przecięte kości zespala się ponownie za pomocą drutów, które po latach można usunąć.

Więcej na stronie: http://ortopedico.pl

2 odpowiedzi do artykułu “Leczenie koślawości kolan

  1. Tomek

    Leczenie koślawości kolan to przede wszystkim zmiana trybu życia. Kolana powinny być obudowane jak najsilniejszymi mięśniami. To one wpływają na ustawienie stawów i kąty, które są odpowiednie dla dobrego rozwoju kośćca. Mięśnie rosną od najmłodszych lat. U dzieciaków jeszcze szybciej, więc jest łatwiej im to przychodzi i trzeba ten okres jak najbardziej wykorzystać – dla ich własnego dobra.

  2. Słómek

    Ćwiczenia korekcyjne na koślawość kolan są dla dziecka niezbyt łatwe, więc przygotujcie się na to, że praktycznie za każdym razem będziecie musieli mu towarzyszyć od początku do końca. Jest to nużące i na pewno nie takie łatwe jak się wszystkim wydaje. Dlatego lepiej od razu zarezerwować sobie wszystkie popołudnia, bo łatwo nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *