Okazuje się, że u 5-55% kobiet przebieg infekcji grzybami może być bezobjawowy. Jeśli jednak kobieta zaobserwuje u siebie podejrzane zmiany w kolorze i konsystencji wydzieliny z pochwy, to nie należy bagatelizować owego zjawiska, ponieważ mogą to być początki problemów z przerostem grzybów. Drożdżyca, może objawiać się białymi i gęstymi upławami o konsystencji twarożku, czemu towarzyszy często pieczenie, świąd i ból. Upławy o żółtym czy zielonym zabarwieniu również świadczą o nieprawidłowościach w naturalnej biocenozie pochwy.
Naturalna flora bakteryjna pochwy kontra infekcja grzybicza
W pochwie dojrzałej kobiety znajduje się ponad 100 rodzajów mikroorganizmów, gdzie na jeden milimetr wydzieliny błony śluzowej pochwy przypada około 100 bakterii. Dominują tutaj pałeczki kwasu mlekowego, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chronią one pochwę przed gromadzeniem się patogennych drobnoustrojów. Jeśli liczba pałeczek kwasu mlekowego maleje, to zmienia się jej odczyn na zasadowy, a to sprzyja powstawaniu infekcji. Dowiedziono, że za prawidłowy rozwój chroniącej pochwę mikroflory odpowiadają głownie estrogeny, czyli żeńskie hormony.
Cykl menstruacyjny a drożdżyca
Ciekawym faktem jest to, że do momentu wystąpienia pierwszej miesiączki, w pochwie dziewczynki nie ma pałeczek kwasu mlekowego, a odczyn wydzieliny jest mniej kwaśny. Dopiero w okresie pokwitania pod wpływem zwiększonego stężenia estrogenów dochodzi do pobudzenia produkowanie przez jajniki pałeczek kwasu mlekowego. Dzięki temu pochwa zyskuje prawidłową ochronę przed patogenami. Pochwa jest najbardziej wrażliwa na zakażenie w ostatnim dniach cyklu. Tuż przed wystąpieniem miesiączki pochwa jest najmniej nawilżona i przez to bardziej podatna na infekcje. W tej fazie wrasta też pH w pochwie, a mniej kwaśne środowisko pochwy preferuje właśnie drożdżyca. Niekontrolowany rozwój niepożądanych mikroorganizmów chorobotwórczych powinien zostać natychmiast przebadany, do czego służy test na drożdżycę.
Rozpoznanie choroby i leczenie
Okazuje się, że w przebiegu grzybicy pochwy nie obserwuje się zmian w wartości pH, który jest ponadto prawidłowy, co może być mylące. Również dodatni wynik posiewu w kierunku Candida przy braku objawów też nie jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia. Dzieje się tak dlatego, że Candida występuje prawie w każdej pochwie kobiety w wieku rozrodczym. Aby potwierdzić rozpoznanie lekarza, potrzebny jest test na drożdżycę. Lekarz może zlecić badanie mikroskopowe wydzieliny pochwowej oraz pobieranie materiału do hodowli mikologicznej. Jeśli test na drożdżycę będzie dodatni, to najczęściej przepisuje się leki przeciwgrzybicze, które są dostępne w formie tabletek, globulek czy w kremie dopochwowym. Terapia trwa przeważnie od jednego do dwóch tygodni, co zależy od danego przypadku. Istnieją przypadki, które wymagają leczenia doustnego.
Więcej na temat drożdżycy przeczytasz na portalu: Choroby Weneryczne – e-wenerolog.pl
Kiedyś miałam problem z nawracającymi infekcjami grzybiczymi, trwało to pół roku, przez ten czas prze testowałam na sobie chyba wszystkie leki przeciwgrzybicze. Dopiero regularne stosowanie probiotyku dopochwowego lactovaginal z żywymi bakteriami kwasu mlekowego – pomogło i w końcu się wyleczyłam.
U mnie sprawdziły się dopochwowe globulki mucovagin. szybko i prosto wróciłam do formy intymnej sprzed ciąży 🙂