Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych postaci łysienia skóry głowy. Czasami ma charakter przemijający, a czasami zostaje już na zawsze. Na ogół ten rodzaj utraty owłosienia ma charakter stały i nie pozostaje pacjentowi nic innego, jak pogodzić się ze stratą. Rozpoczyna się od kątów czołowych i na szczycie głowy.
Pozostaje jedynie wąski pasek włosów na przodzie głowy, ponadto potylica jest na ogół pozbawiona problemu. Wynika to stąd, że mieszki włosowe jedynie niektórych okolic wykazują zwiększone powinowactwo do dihydrotestosteronu, który je niszczy. Wspomniana substancja jest izoformą testosteronu – męskiego hormonu, jaki w niewielkich ilościach jest produkowany także przez organizm kobiety. Z uwagi na ten fakt, łysienie androgenowe czasami dotyka też kobiety.
Czytaj więcej: Wypadanie Włosów w portalu drtrycholog.pl
Leczenie opiera się na podawaniu substancji, blokującej 5-alfa-reduktazę, czyli enzym, jaki powoduje przejście testosteronu do formy dihydrotestosteronu. Produkt w pierwszej postaci nie dokonuje żadnych destrukcyjnych efektów na mieszkach włosowych. Podawanie leku umożliwia powstrzymanie postępu choroby, ale odtworzenie utraconych włosów nie jest możliwe. Łysienie androgenowe może postępować według 2 typów:
- męski – najpierw pokazują się zakola, a później powstaje tzw.: „wysokie czoło”, łysienie postępuje ku wierzchołkowi głowy.
- damski – przerzedzeniu ulegają włosy na szczytowej części głowy, a potem stopniowo się poszerzają. Za kilka lat łysienie obejmuje niemalże całą głowę z wyjątkiem okolicy potylicznej.
Łysienie jest ściśle powiązane ze skróconą fazą anagenową, czyli etapem rozwojowym. Poza tym, na skutek pomyłki włos telogenowy przechodzi w włos meszkowy. Oznacza to, że długi włos zawierający rdzeń, zostaje zastąpiony przez cienki i krótki włos meszkowy, który nigdy nie dorówna wielkości ani grubości standardowemu włosowi, występującemu na głowie.
SKĄD SIĘ BIERZE ŁYSIENIE ANDROGENOWE?
- Sprzyjają mu wadliwe geny, których nosicielem jest znaczna część populacji rasy białej
- Czynnikiem sprzyjającym są papierosy, alkohol, dopalacze
- Infekcje np. gronkowcem złocistym
- nieprawidłowy poziom hormonów w organizmie
- Nadczynność lub niedoczynność tarczycy, przytarczyc, nieprawidłowy poziom kortyzolu
- Nadmierny stres
- Nieprawidłowa dieta, niedobór żelaza, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K)
- Nadwyrężanie skóry głowy, np. poprzez nieprawidłowe uczesania
- W przypadku kobiet zapalenie jajników, zapalenie szyjki macicy, zaburzenia miesiączkowania, policystyczne jajniki, okres poporodowy
- Depresja, stres
CO ZROBIĆ, W PRZYPADKU PODEJRZENIA U SIEBIE SCHORZENIA?
Powinniśmy odwiedzić trichologa. W Internecie jest co prawda, mnóstwo domowych sposobów na pozbycie się łysienia, ale nie wierzmy wszystkiemu! Jedynie lekarz jest w stanie określić prawidłową przyczynę. Zauważmy też, że łysienie jest jednym z objawów toczących się w nas procesów patologicznych. Warto odbyć konsultację, aby poznać prawdziwe źródło problemu i je zlikwidować!