Opryszczka wargowa wywoływana jest przez wirus Herpes simplex typ 1 – HSV1. Z kolei wirus typu 2 (HSV2) odpowiada za genitalną odmianę tej choroby. Zdarza się jednak też, chociaż bardzo rzadko, że HSV1 wywoła opryszczkę w strefie intymnej. Zazwyczaj dochodzi do tego na skutek seksu oralnego. Opryszczka atakuje przede wszystkim skórę i błony śluzowe okolicy ust i nosa.
Objawy opryszczki
Przebieg choroby wygląda w następujący sposób:
- skóra staje się napięta, swędzi i piecze,
- warga staje się zaczerwieniona, później pojawia się na niej mała grudka; z czasem dochodzi do rozwoju wielu bolesnych pęcherzyków, wypełnionych płynem surowiczym,
- po około 10 dniach pęcherzyki pękają, pojawia się bolesna nadżerka; w płynie surowiczym znajdują się wirusy, a więc ryzyko zakażenia innych osób jest duże,
- po upływie tygodnia nadżerki goją się i wysychają tworząc strupki, na skutek ich zdrapywania może dojść do zakażenia bakteryjnego, a na skórze mogą pozostać nieestetyczne blizny.
Sposoby zarażenia opryszczką
Opryszczka jest bardzo zaraźliwa, przenosi się drogą kropelkową. Człowiek raz zakażony, staje się nosicielem wirusa już do końca życia. Sama opryszczka nie jest groźna, niebezpieczna staje się dopiero, gdy wirus HSV1 dostanie się np. do oka. Grozi to bowiem nawet jego utratą. Wirus może trafić także do mózgu, powodując tzw. opryszczkowe zapalenie mózgu. Powikłania opryszczki szczególnie groźne bywają dla kobiet w ciąży, które powinny unikać kontaktu z osobami chorymi.
Opryszczka to choroba zakaźna. Zachowanie środków ostrożności pozwoli uchronić się przed powikłaniami oraz nie narażać innych osób na niebezpieczeństwo zakażenia. Należy przede wszystkim pamiętać o:
- każdorazowym myciu rak po nałożeniu kremu leczniczego czy dotknięciu pęcherzyków,
- unikaniu dotykania okolic oczu, szczególną ostrożność trzeba zachować podczas robienia makijażu,
- nie całowaniu innych osób, zwłaszcza małych dzieci, w czasie trwania zakażenia,
- korzystaniu z osobnego ręcznika do twarzy,
- myciu wszystkich naczyń w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu.
HSV1 nie zawsze wywołuje stan chorobowy. U dzieci do 5. roku życia opryszczka przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Herpes simplex uaktywnia się przede wszystkim, gdy organizm jest osłabiony. U młodych ludzi opryszczka może pojawić się także na skutek np. stresu egzaminacyjnego.
Więcej: http://wirusopryszczki.net.pl/leczenie-opryszczki/
Opryszczka genitalna
HSV2 odpowiedzialny jest z kolei za opryszczkę genitalną. Do zarażenia może łatwo dojść, na skutek stosunku seksualnego. Pierwsze objawy są widoczne już po kilku dniach. Na narządach płciowych pojawiają się swędzące pęcherzyki, które z czasem przeobrażają się w bolesne ranki. Zazwyczaj w trakcie leczenia wykorzystywane są leki przeciwwirusowe – doustne i w formie łagodzącego objawy kremu. Niestety, opryszczka tego rodzaju często lubi powracać.
Zobacz więcej: Test na opryszczkę (zakażenie HSV)
Wirusy tej samej grupy wywołują też ospę wietrzną i półpasiec (Varicella zoster). Choroby te, pomimo całkiem odmiennego przebiegu zakażenia, są ze sobą ściśle powiązane. Wirus wywołujący ospę wietrzną zazwyczaj zlokalizowany jest w neuronach i czeka na odpowiedni moment do aktywowania się.
Ja jestem skłonna zapłacić naprawdę wiele, jeśli ktoś w końcu wynajdzie jakąś szczepionkę czy cokolwiek co pozwoli pozbyć się wirusa opryszczki. Chodzi mi o to żeby nie powracała, a nie o wyleczenie opryszczki, która już się pojawiła, bo to akurat każdy może próbować maścią. Ale u mnie opryszczka zimą to pojawia się nawet co dwa tygodnie, to jest jakiś koszmar.
Najgorsze jest to, że nigdy nie wiesz czy masz wirusa opryszczki i kiedy się ona pojawi. Najczęściej dopiero jak już jest opryszczka wargowa sama w sobie, to się okazuje, że opryszczka na wardze swędzi a czasami nawet boli. Wtedy jest to rzeczywisty kłopot, zwłaszcza dla mężczyzn, bo mym mamy znacznie bardziej zaawansowane objawy opryszczki i bardziej odbierane przez receptory bólowe.
Bardzo podoba mi się artykuł