Pewnie każdy z nas uwielbia poleżeć sobie w słońcu w sezonie letnim. Nasz organizm pobiera wtedy tak pożądaną witaminę D z promieni słońca, a do tego nasza skóra nabiera atrakcyjnej brązowej barwy. Niestety wszystko co dobre może mieć również gorsze skutki.
Wiele osób skarży się na plamy po opalaniu
Nie dość, że wyglądają nieestetycznie to jeszcze mogą być swędzące lub powodować łuszczenie się naskórka, co jest częstym powodem do zaprzestania słonecznych kąpiel lub wręcz unikania jakiegokolwiek kontaktu ze słońcem. W przypadku występowania takich objawów warto jest jednak zadać sobie pytanie czym spowodowane są te zmiany skórne? Jedną z najczęstszych odpowiedzi na tego typu schorzenie jest łupież pstry.
Łupież pstry jest powierzchownym zakażeniem naskórka, objawia się poprzez białe lub żółtobrunatne plamy występujące najczęściej po opalaniu na ramionach i klatce piersiowej. W swojej bardziej natężonej formie może również występować na twarzy lub dłoniach, a wywołują go grzyby drożdżopodobne naturalnie występujące na naszej skórze w charakterze obronnym.
Do zakażenia dochodzi gdy drożdżaki nadmiernie się rozmnażają powodując wcześniej wspomniane odbarwienia, które odznaczają się od naszej opalenizny. Sezon letni jest szczególnym okresem ich rozwoju z powodu dużej wilgotności powietrza oraz wysokich temperatur, które zwiększają naszą potliwość, a właśnie takie środowisko jest idealne dla szybszego rozwoju tych drobnoustrojów. Plamy rozwijają się powoli – są szczególnie widoczne wiosną i latem by potem zlewać się w jedną całość. Łupież pstry może rozwijać się niezauważony latami jeśli nie mamy zbyt wielkiego kontaktu ze słońcem, należy również pamiętać, że jest on chorobą nawrotową – nawet najskuteczniejsze leczenie nie daje nam pewności, że choroba nie rozwinie się ponownie.
Sposobów na leczenie łupieżu pstrego jest wiele
Z łatwością możemy rozpocząć kurację w domu bez konieczności konsultacji z lekarzem specjalistą. Skuteczną kurację zapewniają nam trzy etapy leczenia.
Pierwszym z nich jest rozpoczęcie krótkiej kuracji lekami doustnymi – możemy je zakupić bez recepty jednak przed ich wyborem zaleca się konsultację z farmaceutą. Ich stosowanie trwa zaledwie kilka dni z powodu ich silnego oddziaływania na nasz organizm. Pomagają one zwalczać zakażenie skórne od środka, a niektóre ich składniki wychodzą na zewnątrz razem z naszym potem pomagając walczyć z chorobą również zewnętrznie.
Drugim krokiem jest dobranie odpowiednich środków działających miejscowo – ich aplikacja może być co prawda trudna w przypadku dużego obszaru zakażenia jednak są niezbędnym elementem w domowym leczeniu łupieżu pstrego. Na rynku mamy obecnie wiele leków w różnych postaciach, są to przede wszystkim: szampony przeciwgrzybicze na łupież pstry, maści, kremy oraz mydła zwalczające grzyby na naszej skórze. Ich regularne stosowanie zapewni nam zwalczenie zakażenia po kilku tygodniach.
Trzecim, a zarazem najważniejszym krokiem w zwalczaniu łupieżu pstrego jest zapobieganie jego nawrotom – powinniśmy o tym pamiętać zwłaszcza w sezonie letnim. Sposobem na zapobieganie nawrotom choroby może być sporadyczne stosowanie szamponu przeciwgrzybiczego, wystarczą nam 3-4 razy w miesiącu, jego działanie możemy od czasu do czasu wspomóc maścią lub kremem zawierającym składniki przeciwgrzybicze – powinno to skutecznie zapobiec nawrotom choroby.